Odwiedzając naszych sąsiadów, którzy mają taki sam rozkład pomieszczeń w mieszkaniu jak my, często mamy wrażenie, że jest to całkiem inne mieszkanie. Nasze lokum wydaje się nam bardziej przestronniejsze, albo na odwrót – zastanawiamy się, jak to możliwe, że mieszkanie sąsiadów, które powinno być identyczne jak nasze, jest takie ogromne. Przyczyną tego są tak zwane optyczne złudzenia, które sprawiają, że nasz wzrok zostaje oszukany. Dwa pokoje o identycznym kształcie i metrażu, ale urządzone na różne sposoby mogą sprawiać wrażenie dwóch pokojów o całkiem innych rozmiarach. Jeden z nich może wydawać się niski i szeroki, a drugi długi i wysoki. Uzyskanie takich efektów możliwe jest dzięki zastosowaniu pewnych sztuczek. Jak zatem sprawić, aby małe mieszkanie sprawiało wrażenie dużego i przestronnego?
[ad name=”gora”]
1. Kolory ścian potrafią powiększać
Niby banalna sprawa, ale już od samego wyboru koloru farby, którą pomalujemy ściany w pomieszczeniu, będzie zależało czy nasz pokój będzie sprawiał wrażenie powiększonego czy też raczej odwrotnie. Jeśli pokój jest stosunkowo niewielkim pomieszczeniem warto ściany pomalować jasną farbą – sprawi ona, że optycznie powiększymy i rozjaśnimy mały pokój. Jasny kolor wcale nie musi oznaczać bieli, może to być kolor morski, łososiowy, jasnobeżowy, jasnożółty i tym podobne. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, gdy podłoga w pokoju również pozostanie jasna.
2. Kuchnia i jadalnia w jednym
W wąskiej i słabo oświetlonej kuchni bardzo ciężko się pracuje. Jeśli pomieszczenie kuchenne sąsiaduje z pokojem dziennym lub jadalnią bardzo dobrym rozwiązaniem jest uwolnienie zamkniętej przestrzeni poprzez połączenie tych dwóch pomieszczeń. Efekt jest naprawdę piorunujący, mimo, że kuchnia nadal jest niewielka, ale optycznie wydaje się być bardziej przestronna, a naturalne światło dobiegające z jadalni uprzyjemni kuchenne prace.
3. Pasiasta łazienka
Optyczne powiększenie łazienki można uzyskać dzięki prostej sztuczce. Prostokątne płytki ułożone poziomo “rozszerzą” łazienkę. Podobny efekt uzyskamy, gdy zastosujemy glazurę, której wzór będzie tworzyć poziome paski. Wykorzystanie tej samej metody, ale przy zastosowaniu pionowych wzorów lub pionowo ułożonych płytek, pozwoli na uzyskanie łazienki optycznie wyższej.
4. Magia luster
Lustra to wielofunkcyjne wyposażenie każdego mieszkania. Pełnia dwie główne role: użytkową oraz dekoracyjną. Jest jeszcze trzecia, bardzo przydatna, a którą nie wszyscy znamy i doceniamy. Lustra zawieszone w odpowiednim miejscu, dzięki swojej właściwości odbijania obrazu, tworzą niezwykłe widowisko. Najlepsze efekty uzyskamy montując duże tafle lustra pozbawione oprawy, ale o elegancko zeszlifowanych krawędziach. Metoda ta, najlepiej sprawdza się w wąskich przedpokojach oraz małych łazienkach.
5. Urządzanie z głową
Duży wpływ na wielkość pokoju ma stopień jego “zagracenia”. Czasami bez opamiętania dokupujemy coraz to nowe sprzęty, na przykład do naszego salonu czy sypialni – a to ława, a to stolik, a to jeszcze jedna komoda do sypialni. Pojedyncze elementy, powstawiane w byle jaki kąt zabierają bardzo dużo przestrzeni znajdującej się pomiędzy poszczególnymi meblami, która niby jest, ale w praktyce staje się bezużyteczna. Dlatego małe pomieszczenia należy urządzać “z głową”. O wiele lepszym wyborem do małego pokoju dziecięcego czy sypialni będą meble systemowe, zgrabne meblościanki, czy przeznaczenie tylko jednej ściany pod całkowitą zabudowę.
Odpowiednio urządzone mieszkanie, nawet to ciasne i małe, dzięki zastosowaniu paru sztuczek może nagle stać się całkiem obszernym i praktycznym lokum. Warto pamiętać, że najlepszym i najprostszym sposobem na uzyskanie jak największej ilości wolnej przestrzeni jest przede wszystkim utrzymywanie nienagannego porządku w mieszkaniu.