Ciepło, które ucieka z wnętrza domu przez ściany zewnętrzne stanowi około 25 – 35 % wszystkich strat ciepła w domu jednorodzinnym. Jest to jeden z kluczowych elementów budynku odpowiedzialny między innymi za wzrost zużycia energii. Dlatego nowoczesne, energooszczędne technologie ukierunkowane są głównie na polepszenie właściwości termoizolacyjnych ścian zewnętrznych oraz na wyeliminowanie tak zwanych mostków cieplnych – miejsc o podwyższonej przenikalności ciepła. Obecne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na uzyskanie bardzo korzystnych rezultatów.
Materiały termoizolacyjne
Aby ściany zewnętrzne nie były powodem dużych strat ciepła należy je budować tylko i wyłącznie z materiałów, które są dobrymi akumulatorami ciepła. Parametrem, który mówi nam o stopniu energooszczędności ściany jest współczynnik przenikania ciepła. Im jest on niższy, tym straty ciepła będą mniejsze. Obecnie, w standardowym budownictwie nie powinien on przekraczać wartości 0,3W/(m2K) dla ściany zewnętrznej w domu jednorodzinnym i jest to obligatoryjna zasada. W przypadku budowy domu energooszczędnego optymalna wartość współczynnika U wynosi około 0,18W/(m2K) – 0,2W/(m2K). Uzyskanie niższego współczynnika przenikania ciepła jest możliwe, ale stosunek wysokiego kosztu budowy do okresu czasu, po którym koszt ten się zwraca może okazać się nieopłacalny z punktu widzenia użytkownika. Do budowy energooszczędnej konstrukcji ściany nośnej używa się takich materiałów jak bloczki betonu komórkowego, bloczki silikatowe, cegły i pustaki ceramiczne lub betonowe, keramzytobeton, czy też drewniane balie. Jeśli chodzi o warstwę izolacji, to wykonuje się ją najczęściej ze styropianu, z wełny mineralnej lub szklanej, poliuretanu, czy tez celulozy granulowanej.
Konstrukcje wielowarstwowe
Popularne jeszcze do niedawna ściany jednowarstwowe odchodzą powoli w zapomnienie. Wprawdzie ich główną zaletą jest krótki czas budowania, ale brak warstwy izolacji powoduje, że współczynnik przenikania ciepła jest zbyt wysoki jak na dom, który ma być energooszczędny. Konstrukcje jednowarstwowe są zastępowane przez konstrukcje dwu- i trójwarstwowe. Ściany dwuwarstwowe składają się z warstwy nośnej i warstwy izolacyjnej, która powinna mieć minimum 20 cm grubości. Najlepsze rezultaty można uzyskać dzięki budowie ścian zewnętrznych trójwarstwowych. I mimo że jest to metoda najdroższa, to jednak coraz częściej wybierana. W technologii tej ścianę buduje się z trzech warstw: nośnej, izolacyjnej oraz elewacyjnej. Warstwa nośna i warstwa izolacji nie muszą być tak grube jak w przypadku ścian dwuwarstwowych. Oprócz wysokiej skuteczności cieplnej, zaletą tej konstrukcji jest możliwość wykonania dowolnej i oryginalnej elewacji oraz solidność i trwałość.
Konstrukcje szkieletowe
Odmienną, niezmiernie popularną w USA, Kanadzie oraz krajach skandynawskich, technologią budowania ścian energooszczędnych jest tak zwana konstrukcja szkieletowa. Umożliwia ona stosowanie bardzo grubej warstwy izolacyjnej i jej łatwy montaż. Domy budowane tą metody, to tak zwane domy gotowe, gdyż najczęściej wykonuje się jej z prefabrykatów, dzięki czemu budowa domu trwa bardzo krótko, to jest około 3 miesięcy. Zasadniczym elementem ściany jest konstrukcja w postaci drewnianej ramy – szkieletu, która wypełniona zostaje materiałem termoizolacyjnym. Szkielet usztywnia się najczęściej od zewnątrz płytami OSB/3 pokrytymi folią wiatroizolacyjną, a od wewnątrz płytami gipsowo – kartonowymi pokrytymi folią paroszczelną. Elewacja może być wykonana z drewna, sidingu, czy też płytek elewacyjnych.
Wadą konstrukcji szkieletowych jest ich krótka żywotność, około 80 lat, oraz stosunkowo słaba wytrzymałość, na przykład w przypadku silnych huraganów.
Różnorodność materiałów dostępnych na rynku pozwala na uzyskanie całkiem niezłych efektów, jeśli chodzi o konstrukcje ścian energooszczędnych. Jedną z najważniejszych spraw jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych. Decydując się na wykonanie ścian w technologii trójwarstwowej czy też szkieletowej, pamiętajmy o tym, aby powierzyć to zadanie doświadczonym specjalistom, gdyż w tym przypadku każdy szczegół decyduje o wytrzymałości, funkcjonalności i energooszczędności naszego domu.