Kolor niebieski kojarzy się niezmiennie z błękitem nieba, błękitem morza, czyli najprościej rzecz ujmując ze wspaniałą przyrodą. Mówi się, że błękit posiada najwięcej odcieni w przyrodzie i jest jedną z najpiękniejszych barw. Jego znaczenie zaś jest określane jako swoboda, spokój, świeżość i czystość, jak również dalekość i zadumę. Dodatkowo niebieski współgra idealnie z innymi barwami, dzięki czemu jest barwą neutralną, mającą wszechstronne zastosowanie. Kojarzenie błękitu z wodą to głębia, zaś błękit nieba mówi nam o szlachetności i pięknie tej barwy. [ad name=”gora”]
Zastosowanie błękitu w aranżacji wnętrz
Dlatego właśnie błękit jest tak chętnie wykorzystywany w aranżacji i wystroju wnętrz, i jest on stosowany w wieloraki i uniwersalny sposób. Może być bowiem kolorem dominującym w danej przestrzeni, a może jedynie dopełniać piękno innych użytych barw. Jest to idealny kolor do sypialni, do pokoju dziennego, do kuchni, oraz do innych pomieszczeń, za każdym razem przedstawia on bowiem harmonię, spokój, przestronność oraz ułatwia relaks. Również w łazience często stosuje się błękit jako barwę dominującą, czas spędzany w łazience w odcieniach błękitu, to czas komfortu i odpoczynku. Kolor niebieski jako czysta barwa jest oczywiście kolorem zimnym, jednakże wystarczy niewielka domieszka czerwieni bądź żółci, aby stał się on ciepły i przyjazny, zaś jego odcień zamienia się w zieleń czy delikatny fiolet. Niewłaściwe zastosowany odcień błękitu, może doprowadzić do zimnego i ciemnego efektu wystroju danego wnętrza. Mimo wszystko jednak barwa niebieska jest przyjazna i korzystna dla oka ludzkiego, dlatego zazwyczaj jest postrzegana jako przyjemna i spokojna. Błękit posiada wyraziste odcienie kobaltu, indygo czy ultramaryny, wtedy to mówimy o elegancji i wyniosłości, barwy te pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym. Pamiętajmy jednak, aby nie łączyć zbyt wielu odcieni koloru niebieskiego, bowiem efekt końcowy może okazać się oziębły, raczej starajmy się zachować kolor niebieski w jednym odcieniu i uzupełnić go poprzez zastosowanie odmiennych od błękitu barw.
Rodzaje błękitu
Rozróżniamy kilka rodzajów błękitu, możemy tutaj wyróżnić: błękit nieba, akwamarynę i turkus, barwę lawendową, oraz intensywne odcienie indygo i ultramaryny. Błękit nieba, jak już wspomnieliśmy to przede wszystkim przestronność oraz dodatkowe światło we wnętrzach, dlatego znakomicie nadaje się od do zastosowania w niewielkich wnętrzach. W gamie błękitu nieba mieszczą się również odcienie z domieszką czerwieni, które nadają wnętrzom ciepła, zatem nadają się do wnętrz ciemnych i zimnych. Błękit nieba jest barwą neutralną, pasującą niemalże do wszystkich rodzajów stylów dekoratorskich oraz połączeń z innymi kolorami. Akwamaryna i turkus to niebieski z domieszką zieleni, zatem idealnie komponują się z innymi odcieniami zieleni we wnętrzu, szczególnie z naturalnymi roślinami, jak również wyglądają efektownie w zestawieniu z czerwienią oraz oranżem, czy też z fioletem i żółcią, dzięki czemu wnętrze staje się wesołe i nowoczesne. To właśnie kolor turkusowy sprawia, iż wnętrze staje się pogodne i rześkie, komponuje się zaś z wszelkimi materiałami naturalnymi, jak drewno oraz włókna roślinne. Lawenda, czyli barwa wpadająca w róż, to zdecydowanie ciepły odcień błękitu. Doskonale komponuje się w pomieszczeniach, które urządzone są w stylu rustykalnym i spokojnym. Indygo i ultramaryna to odcienie należące do intensywnych i efektywnych, dzięki którym wnętrze staje się eleganckie i gustowne. Te odcienie błękitu najczęściej są stosowane w salonach oraz jadalniach, tam bowiem najbardziej pasują. Również szary odcień błękitu pasuje do wystroju wnętrz eleganckich i reprezentatywnych.
Zasady łączenia błękitu
W wystroju wnętrz i kompozycjach kolorystycznych panują pewne zasady, a każda barwa ma wiele odcieni, a zatem również wiele zastosowań dekoratorskich. Pamiętajmy jednak zawsze o zasadach jakie panują w doborze kolorów, aby wnętrze było odpowiednio nasycone oraz posiadało pasujące do siebie barwy i odcienie. Jeżeli będziemy dekorować wnętrza według już przyjętych zasad kolorystycznych, z pewnością osiągniemy niebywały i zachwycający efekt.