Od jakiegoś czasu podczas planowania zabudowy naszego domu istnieje możliwość korzystania z atrybutów, które kiedyś były dostępne tylko dla profesjonalnych projektantów. Mowa o programach do projektowania, oraz równoczesnej wizualizacji wnętrz, dziś przyjrzymy się tym przeznaczonym do aranżacji kuchni. Zwykle proste w obsłudze, pozwalają na wygodne i szybkie sprawdzenie jak wymarzona wizja sprawdzi się w rzeczywistości. W tym dziale znalazły się wszystkie darmowe programy do projektowania kuchni, o których mi wiadomo. Polecam korzystanie z tego typu narzędzi bardzo ułatwiają i przyspieszają znalezienie właściwej koncepcji oraz testowanie różnych rozwiązań.
[ad name=”gora”]
Programy do projektowania kuchni i mebli kuchennych
Dobierając programy do zamieszczenia na poniższej liście staraliśmy się aby można był w niej znaleźć zarówno rozbudowane kombajny, na których opanowanie obsługi będzie trzeba poświęcić nieco więcej czasu, w zamian dające spore możliwości zarówno wizualne, jak i posiadające rozbudowane biblioteki elementów wystroju i mebli . Do tych bardziej rozbudowanych programów do aranżacji wnętrz i kuchni można z pewnością zaliczyć Pro100, Kitchen Draw lub Power Net. Natomiast osoby szukające nieco prostszych narzędzi, nie wymagających szczególnego zagłębiania się w interface oprogramowania, pozwalających na szybkie sprawdzenie różnych rozwiązań lepiej odnajdą się w programach typu: Ikea kitchen planer, Alno kitchen planer lub Swet home 3d. Przeglądając listę każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
- PRO100 Bardzo rozbudowana i ciekawa polska produkcja, co prawda Pro100 skierowany jest do przedsiębiorstw i salonów meblowych oraz zbudowany z przeznaczeniem przede wszystkim dla zastosowań profesjonalnych, jednak istnieje możliwość skorzystania z wersji demonstracyjnej. Wersja ta posiada w zupełności pozwoli na zaprojektowanie i sprawdzenie układu naszych mebli kuchennych w pełnym trójwymiarze.
- Power Net+ To kolejny po Pro100 polski produkt. Tym razem udostępniony przez firmę CAD Projekt K&A, producenta wyspecjalizowanych profesjonalnych systemów do projektowania wnętrz jak „CAD Kuchnie”, czy „CAD Wnętrza”. Również bardzo uniwersalne, jednak nie tak rozbudowane narzędzie pozwalające na aranżację nie tylko kuchni, ale i salonów, czy łazienek.
- Swet Home 3D Dla odmiany nieco bardziej uniwersalne narzędzie, przy pomocy którego można zaprojektować nie tylko kuchnię, ale także całe kondygnacje z uwzględnieniem rozkładu ścian, okien, drzwi, schodów i mebli. Nie jest to program szczególnie rozbudowany graficznie, w zamian jednak pozwala na bardziej kompleksowe projekty.
- Ikea Kitchen planner – Jest to pomocne oprogramowanie dostarczane przez znanego szwedzkiego producenta oraz dystrybutora mebli i akcesoriów domowych, czyli firmę IKEA. Do jego charakterystycznych cech zalicza się prostotą i intuicyjną obsługę. Nie posiada takich możliwości i efektów wizualnych jak poprzedni program, jednak jest o wiele prostszy w obsłudze.
- Alno Kitchen planner – Jest to program wspomagający aranżację pomieszczeń kuchennych. Został wydany na zlecenie niemieckiej firmy Alno, która jest uznanym producentem mebli kuchennych. Jak na darmowe narzędzie posiada on całkiem sporo różnych przydatnych funkcji, między innymi symulację oświetlenia lub możliwość sporej ingerencji w kolory otoczenia.
- Kitchen Draw – Na koniec jeden z najpopularniejszych profesjonalnych programów do projektowania kuchni. Jest o wiele bardzie skomplikowany od typowych programów, które wymieniłem powyżej. Po zapoznaniu się z dostępnymi opcjami to potężne narzędzie pozwalające na zaprojektowanie mebli w najmniejszych detalach. Jest to wersja, pozwalająca na bezpłatne korzystanie z programu przez 30 godzin, co powinno wystarczyć na zaplanowanie mebli kuchennych.
- Consili Projektuj3D – to darmowy program do projektowania i aranżacji wnętrz online. Za jego pośrednictwem każdy dowolny internauta może zaprojektować swoje wnętrze wykorzystując bibliotekę mebli i elementów wyposażenia. Biblioteka produktów podzielona jest na meble programowe i meble producentów. Meble programowe można edytować w zakresie wymiarów, kolorów i tekstur. W przypadku mebli producentów jest możliwość przypisania opcji określonych przez producenta i zazwyczaj ogranicza się do zmiany koloru i tekstury. Elementem odróżniającym obie kategorie jest fakt przypisania logotypu do mebli “prawdziwych”. Ponadto w programie Consili Projektuj3D występuje rozbudowana animacja funkcji obiektów typu: otwórz/ zamknij, wysuń, wsuń, rozłóż/złóż, itp. Na uwagę zasługuje także dynamiczne operowanie kolorem i natężeniem światła, jak również funkcja włącz/wyłącz, z naturalnym odwzorowaniem cieni.
Inne programy do aranżacji wnętrz
Jeśli znasz jakieś inne ciekawy program do projektowania wnętrz wspomagający aranżację kuchni podziel się nim w komentarzach. Sprawdź także
Ściągnąłem większość z listy, ale najfajniejsze są net+ i kitchen draw. Obawiam się jednak, że 30 godzin mi nie wystarczy, bo jeszcze nie mam koncepcji, więc pewno ostatecznie skończę pracę na net+, bo tam nie ma ograniczeń czasowych.
Trafiłam na tę stronę przypadkiem, szukając ładnych aranżacji (strona z japońskimi kuchniami jest najlepsza!), a przy okazji poznałam te ciekawe programy z artykułu:). Widziałam już kiedyś ten z IKEI, ale Sweet Home 3d i Power Net+ wydają mi się lepsze. Linki z pewnością się przydadzą.
Jedyny minus Power Net+ jets taki, że nie można w nim zaprojektować mebli, no ale za to nadrabiają ilością gotowych modeli. W porównaniu z wersją programu, którą używałam dwa lata temu, ta nowa naprawdę dobra i pozwala na stworzenie fajnych wnętrz.
Jak można sprawdzić czy ma się najnowszą wersję? Czy muszę za każdym razem ściągać instalkę power net plus, aby mieć te nowe meble i płytki???
Świetne podsumowanie. Z przyczyn finansowych nie mogę sobie pozwolić na pomoc projektanta, więc są moją jedyną deską ratunku. O pro100 i power net słyszałam już jakieś parę lat temu, na forach, ale dopiero teraz je wypróbowałam i jestem pozytywnie zaskoczona ich prostotą i funkcjonalnością.
Pierwszy raz wykorzystuję coś takiego – program do projektowania, dokładniej Power Net+, więc nie mam tyle porównania co inni, ale myślałam, że będę miała więcej problemów. Instalkę ściągnęłam ze strony dobreprogramy i czytałam opinie, które trochę mnie zdziwiły, o jakichś defektach w programie, ale ja ciągle się z nimi nie spotkałam. Na samym początku tylko myślałem, że to program black red white, bo tyle tam mebli, jak to jest w przypadku programów od firmy ikea albo alno, ale okazuje się, że nie i to dobrze, bo jest bardziej uniwersalny.
Projektanci u których robiłem projekt kuchni i łazienki, używali PLANIT-a bardzo dobrze projekt odwzorowuje wnetrze. projektmebli_pl takie maja konto na allegro jak cos nie bedziecie wiedzieć to dopytajcie
Zawsze można wypróbować coś co jest dostępne od ręki, znaczy online i do tego za darmo. Mowa o programie do projektowania wnętrz Consili Projektuj3D. Nie będę pisał o atutach, by nie sugerować opinii przy osobistym obcowaniu z tą aplikacją internetową. Dostęp do programu jest na stronie http://consili.eu za pośrednictwem przeglądarki internetowej Internet Explorer. Zawsze to jakaś alternatywa w projektowaniu, jak na warunki polskie. Pozdrawiam
Czy znacie może jakieś proste programy do projektowania pojedynczych mebli? Programy, w których mogę sobie w łatwy sposób i z zachowaniem miar zaprojektować stolik, szafkę czy komodę? Fajnie jakby była możliwość prostej wizualizacji 3d.
PRO100 jest super. Demo można ściągnąć z http://www.ecru.pl. Fajny program do projektowania wnętrz i do projektowania mebli.
Zapraszam do pobierania i korzystania z BEZPŁATNEGO profesjonalnego programu do projektowania wnętrz pCon.planner http://pcon-planner.com/pl/ (program jest darmowy również do celów komercyjnych). Przewagą programu jest łączenie cech wiodących oprogramowań na rynku a wartością dodaną możliwość bezpłatnego korzystania z platformy udostępniającej wysokiej jakości modele 3D z bieżąco aktualizowanej oferty od wiodących producentów mebli. Tego nie ma żadne inne oprogramowanie. Ten model biznesowy pozwala reklamować się efektywnie producentom mebli i właśnie dlatego, że jest finansowany przez sektor meblarski- program może być dostępny za darmo. pCon.planner posiada wbudowane 2 silniki renderujące – najnowszy OSPRay powstał przy współpracy z firmą Intel i wyróżnia go fotorealistyczna jakość tworzonych obrazów już przy podstawowych profilach ustawień. Program jest bardzo intuicyjny, posiada edytor materiałów pozwalający na uzyskanie realistycznych tekstur, moduł konstrukcyjny, możliwe jest też wykonanie dokumentacji technicznej. Format natywny to *dwg, możliwy jest też eksport i import innych powszechnie stosowanych formatów plików). Z myślą o dzieleniu się pomysłami powstał szereg narzędzi do tworzenia innowacyjnych prezentacji produktu. Ze swoimi klientami i współpracownikami mogą Państwo dzielić się koncepcjami przesyłając obracający się produkt lub aranżację czy np. panoramę 360 na urządzenia mobilne. Zapraszam na nasz profil na facebooku – pCon.planner -Strefa Dobrego Designu, gdzie znajdą Państwo przykładowe wizualizacje i informacje o szkoleniach oraz seminariach na uczelniach wyższych. Aplikacje pCon firmy EasternGraphics wspierają sektor architektoniczny oferując darmowe narzędzia i sektor meblarski dając możliwość innowacyjnej reklamy. Dealerom meblowym dedykujemy ponadto narzędzia do inteligentnej konfiguracji produktów wspierając sprzedaż.
Świetny wpis. Takie listy są potrzebne, gdyż pozwalają użytkownikom zorientować się spośród jakich programów mogą wybierać. Dodałbym do tej listy jeszcze KD Max V6, który moim zdaniem jest obecnie jednym z lepszych programów do projektowania mebli, kuchni oraz innych wnętrz. Tutaj można pobrać demo, gdyby ktoś chciał przetestować: http://www.kdmax.pl/
Program do projektowania mebli i wnętrz
http://www.kdmax.pl