Dom dla każdego człowieka jego królestwem, a sypialnia miejscem wypoczynku i całkowitego odcięcia się od problemów codzienności. Z tych powodów bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie domu, a w szczególności sypialni tak, by dawały jak najwięcej radości i komfortu z ich użytkowania. Urządzanie sypialni należy do jednych z najtrudniejszych zadań, jakich możemy się podjąć w naszym domu. Klasyczna sypialnia tak naprawdę jest jakby drugim pokojem dziennym, ponieważ większość ludzi ma w niej po prostu wszystko. Czy jest to prawidłowe? Niestety nie. Zasada urządzania sypialni jest bardzo prosta – jak najmniej mebli oraz jak najbardziej ergonomicznie urządzone wnętrze.
Podstawowe zasady urządzania sypialni
Zbyt duża ilość mebli powoduje problemy z koncentracją i uczucie duszności podczas zasypiania. Gdy mamy naokoło dużo mebli możemy mieć wrażenie przytłoczenia i ograniczenia naszych ruchów. Stanowi to naprawdę dużą przeszkodę dla zasypiania, ponieważ automatycznie nawet najbardziej komfortowe łóżko robi się niewygodne. By tego uniknąć pamiętać należy o odpowiednim doborze mebli do sypialni. Jeśli sami nie znamy się na ergonomii warto zatrudnić kogoś, kto zawodowo zajmuje się urządzaniem wnętrz. Niestety jest to droga usługa, przez co niewiele osób się na nią decyduje. Dużo tańsze jest wyposażenie sypialni na własną rękę, jednak pamiętać trzeba wtedy o wszelkich zasadach urządzania takich pomieszczeń.
Podstawą urządzania sypialni jest całkowity minimalizm. Najlepszym wyjściem byłoby umieszczenie w sypialni jedynie łóżka i małego stolika, na którym położymy rzeczy ściągane chwilę przed snem. Niestety nie zawsze mamy możliwość aż takiego minimalizmu, ponieważ musielibyśmy posiadać dodatkowo garderobę. Jeśli jesteśmy zmuszeni do umieszczenia chociaż części szafek w sypialni, pamiętajmy by były one jak najdalej od łóżka i nie rzucały się w oczy. Najlepiej jeśli będą one niewysokie i nie będziemy ich ustawiać w piony. Wysokie meblościanki powodują optyczne zmniejszenie sypialni, czego skutkiem są przypadłości podane wyżej.
Najważniejszym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. Tutaj też pojawia się największy problem, ponieważ łóżko jest elementem, który najciężej wybrać. Aktualnie najmodniejsze są łóżka niewysokie o jak najprostszym wykończeniu. Łóżka takie nie przytłaczają śpiących w nich osób samym kształtem czy rozmiarem. Jedyną ich wadą jest fakt, że w chłodniejszych sypialniach będzie nam dosyć zimno bez dobrze dobranej pościeli. W takim przypadku warto jednak zainwestować w większe łóżko, jednak cały czas lepiej pozostać przy łóżkach o skromnym wyglądzie, ponieważ przepych w tym przypadku może nam jedynie zaszkodzić. Gdy dodatkowo połączymy masywne łóżko z dużą ilością solidnych mebli mamy gwarancję, że będziemy mieli kłopoty z zasypianiem i niedosypianiem.
Podsumowując – jeśli zależy nam na dobrym i zdrowym śnie, postawmy na minimalizm i ergonomiczne rozwiązania, ponieważ zagwarantuje to nam przestrzeń potrzebną do oddychania i wypoczynku. Jeśli nas stać, zatrudnijmy do tego celu odpowiednio przygotowaną osobę, ponieważ będzie ona doskonale wiedziała nie tylko jakie meble wstawić, ale też w jaki sposób je ustawić, by sen był jak najbardziej komfortowy. Gdy nie możemy skorzystać z takich usług, poświęćmy wcześniej kilka dni na zapoznanie się z odpowiednią literaturą i dopytanie ludzi w Internecie, w jaki sposób najlepiej wyposażyć konkretny metraż, z uwzględnieniem położenia okien i drzwi. Warto słuchać rad innych, ponieważ wiele osób przechodziło przez ten sam problem i zdążyło się sporo na ten temat nauczyć.