Geometria fascynowała ludzkość niemal od zawsze. Filozofia kocha ją za zbiory idealnych figur, matematyka za pomoc w rozwiązywaniu wielu problemów, a designerzy za jej niezwykłą różnorodność. Twory geometryczne dość regularnie pojawiają się na wybiegach najważniejszych domów mody, a także w sferze aranżacji wnętrz. No bo jak uciec od matematyki? Nie da się! Tym bardziej, że kreuje spektakularne kształty.
Graficzne wzory na meblach, ścianach i różnego rodzaju akcesoriach, często wykorzystywane są przez projektantów przestrzeni mieszkalnej. Wielki wybór figur geometrycznych pozwala na dopasowywanie deseni do obowiązującego we wnętrzu stylu, a także pomaga kreować jego nowy charakter. Przyjrzyjmy się kilku typom dekoracji geometrycznych i zastanówmy się, jak mogą one pomóc w stworzeniu ciekawego, przestronnego i komfortowego pomieszczenia.
GEOMETRIA ZAWSZE TRENDY
Geometria jest funkcjonalna. Wypełniając przestrzeń materiałami z graficznymi nadrukami, tworzymy intrygującą aranżację, która zawsze będzie wpisywać się w obecne trendy. No bo czy fotel w romby, albo zasłonki zdobione malutkimi trójkątami, mogą być passe? Temat geometryczny pasuje do każdego pomieszczenia. Świetnie odnajduje się w salonie, gdzie może odgrywać główną rolę, zwracać na siebie uwagę i kreować atmosferę nowoczesności. Odnajduje się także w kuchni, na przykład w formie dwukolorowej mozaiki kwadratów. Nie będziemy mieli żadnych problemów z włączeniem takiego wzoru do sypialni, łazienki, czy przedpokoju. Ponadto figury geometryczne są stosunkowo łatwym trendem.Idealne kształty pozwalają na wykorzystanie wszystkich kolorów, jakie tylko sobie wymarzymy.
SYMETRYCZNIE I Z POMYSŁEM
Jeśli pragniemy, by nasze wnętrze było harmonijne i lekko zdystansowane, zastanówmy się nad użyciem tylko jednego graficznego akcentu. Może to być mocny element, jak na przykład tapeta. Nada ona całości świeżego wyglądu, lekko zdynamizuje stylizację i sprawi, że będzie ona atrakcyjna dla oka. Nie będąc całkowicie przekonanym do takiego zabiegu, zadbajmy, by figury pojawiły się na tzw. ruchomym elemencie przestrzeni. Na przykład na fotelu, stoliku, bądź zasłonach.
Figury płaskie, pojawiające się na materiałach w zaplanowanych, symetrycznych schematach, nie wprowadzą chaosu. Wręcz przeciwnie – wpłyną na postrzeganie całej aranżacji jako uporządkowanej i przemyślanej. Występując w naturalnych kolorach, bądź w klasycznym czarno-białym kontraście, dobrze znoszą towarzystwo innych deseni. Mogą to być inne figury, albo wzory (na przykład paski, zygzaki i kropki), podkreślone intensywną barwą.
ASYMETRYCZNIE I NA TOPIE
Stylizacje w trendzie pop art nie stronią od geometrii. Wręcz przeciwnie – bawią się nią, ryzykując jej zestawieniem z surrealistycznymi fotografiami i nietuzinkowymi formami mebli. Figury dodatkowo spotęgują wydźwięk takiej przestrzeni, czyniąc ją nieco bardziej psychodeliczną i niebanalną. Wystarczy wykorzystać geometryczne printy jako akcent. Takim detalem może być pas asymetrycznych figur, rozrzuconych na płaszczyźnie, lekko wirujących i pulsujących. Asymetria powoduje, że kształty uciekają, poruszają się w obranym przez siebie kierunku. Żyją w przestrzeni, skutecznie dynamizując ją. Takie wzory nadają się nie tylko do wnętrz zachowanych w odważnych stylizacjach. Uatrakcyjnią nawet minimalistyczne pomieszczenia.
O ile symetryczne desenie lubią konkurować z innymi rodzajami ozdób, to asymetryczne figury źle znoszą towarzystwo. Uważajmy więc, by nie przesadzić z ilością dekoracji oraz intensywnych kształtów we wnętrzu. Zbyt obfita aranżacja może być przytłaczająca, a zamiast zachwycać, będzie po prostu męczyć.
Geometryczne wzory to dobry pomysł na wzmocnienie stylizacji pokoju nastolatka. Jeśli boimy się eksperymentować, zastosujmy się do zasady, ze mocne elementy najlepiej współgrają ze stonowanymi dodatkami. Jeżeli nie mamy ochoty na szalony efekt, zdecydujmy się na klasyczną grafikę. Kwadraty, trójkąty, romby i sześciokąty nie zrobią krzywdy żadnej stylizacji.
Publikacja powstała dzięki pomocy sklepu z fototapetami redro.pl