Od zawsze mówi się o łazience jako o typowo funkcjonalnym i praktycznym pomieszczeniu, my jednak przedstawimy państwu to pomieszczenie domu jako nie tylko praktyczne, ale również eleganckie i wygodne miejsce, gdzie każdy mieszkaniec znajdzie chwilę na relaks i wypoczynek dla siebie. Od jakiegoś czasu łazienka zaczęła być traktowana odymienie, jako pomieszczenie do wypoczynku i komfortu i taką właśnie ją przedstawimy.
Trendy w projektowaniu łazienek
Dzięki zmianom powstającym w wystroju wnętrz oraz modzie i postępie, estetyka łazienek staje się coraz bardziej wyrafinowana. Elementy i urządzenia, które w dawnych czasach były skrzętnie ukrywane bądź traktowane „po macoszemu”, dziś są eksponowane, przybierają eleganckie i nowoczesne kształty, oraz ustawiane są na pierwszym miejscu. Dawniej bowiem muszla klozetowa była tylko elementem czystej fizjologii, wręcz czymś wstydliwym, co należało ukryć, postawić w kącie. Dziś tego typu urządzenia sanitarne są podstawą w każdej łazience, a ich piękno i forma są pokazywane w świetle reprezentacyjnym. Nie możemy jednak zapomnieć, że funkcjonalność oraz wygoda pomieszczenia jakim jest łazienka, należą do najważniejszych aspektów podczas urządzania wystroju wnętrz w domu.
Charakter łazienki
Łazienka to również pomieszczenie wyjątkowo prywatne, dlatego podczas urządzania jej, musimy stworzyć miejsce izolacji oraz wyjątkowego relaksu, gdzie znajdzie się miejsce nie tylko na tradycyjna i niezbędną muszlę klozetową, ale również na miejsce do kąpieli czyli wannę bądź prysznic.
Zastosowanie prysznica w łazienkach stało się coraz bardziej popularne, dzieje się tak bowiem tempo życia jest bardzo szybkie, a większość z nas po całym dniu pracy ma czas i siłę jedynie na krótki i relaksujący prysznic. Jeżeli zatem zdecydujemy się na kabinę prysznicową, warto wyposażyć ją w zestaw do hydromasażu, aby kąpiel była jeszcze przyjemniejsza, relaksująca oraz skłaniająca nasze ciało do solidnego odpoczynku.
Jeżeli oczywiście gabaryty naszej łazienki są pokaźne, możemy zdecydować się na dużą i wygodna wannę, w której również zainstalujemy hydromasaż, dzięki czemu będziemy mogli napawać się długa i przyjemną kąpielą co wieczór. Kolejnym elementem wyposażenia nowoczesnych łazienek jest tak zwane domowe SPA, gdzie często znajduje się również sauna dla jednej bądź dwóch osób.
Wygodnie czy praktycznie
W dzisiejszych czasach podczas projektowania wnętrz ponad praktycznością i funkcjonalnością, wygrywa wygoda i komfort, dlatego jeżeli tylko nas stać na tak duży wydatek, powinniśmy naszą łazienkę wyposażyć w najbardziej luksusowe urządzenia sanitarne oraz elementy dekoracyjne, aby we własnej łazience czuć się niczym jak w królestwie odpoczynku i relaksu. Zawsze jednak musimy pamiętać o jakości wykonania wszystkich instalacji oraz montażu urządzeń sanitarnych, dlatego tego typu czynności w urządzaniu wnętrz należy zlecić profesjonalistom.
Zagospodarowanie oraz urządzenie łazienki zależy przede wszystkim od jej wielkości, jeżeli bowiem jest to pomieszczenie niewielkie, wystarczy w nim miejsca na tradycyjna muszlę klozetową, umywalkę oraz kabinę prysznicową. Nie warto wtedy instalować w łazience bidetu, czy ogromnej wanny, które jedyni stworzą wrażenie zagracenia pomieszczenia, a korzystanie z łazienki stanie się uciążliwe i niewygodne.
Jeżeli jednak mamy więcej miejsca w domu i stać nas na wygospodarowanie większej powierzchni pod łazienkę, warto pomyśleć o oddzielnym pomieszczeniu na WC, oraz na łazienkę przeznaczoną wyłącznie do celów kąpieli oraz zabiegów kosmetycznych. Lepiej bowiem posiadać w domu więcej małych łazienek, niżeli jedną większą, szczególnie gdy jest on zamieszkany przez większą liczbę osób. Poranne czy też wieczorne zabiegi kosmetyczne przebiegną spokojniej i bez pospiechu, gdy w domu znajdą się dwie bądź trzy łazienki, z których będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy w jednym czasie.
Łazienka dla każdego
Kolejnym ważnym czynnikiem podczas projektowania łazienki w domu, jest dostosowanie jej do potrzeb wszystkich mieszkańców, inaczej bowiem powinny wyglądać standardy projektowe dla dzieci, inaczej dla dorosłych, a jeszcze inaczej dla osób starszych i niedołężnych fizycznie. W tym przypadku również ogromną zaletą jest możliwość stworzenia kilku łazienek w domu, oddzielnie dla poszczególnych grup wiekowych.
Jeżeli jednak nie posiadamy wystarczającej ilości miejsca, aby stworzyć więcej niż jedną łazienkę, czyli mamy do zagospodarowania jedno pomieszczenie, powinniśmy urządzić i wyposażyć łazienkę tak, aby cała rodzina mogła z niej wygodnie i komfortowo korzystać. Mówimy wtedy o tak zwanej łazience rodzinnej, gdzie każdy ma swój prywatny kącik, jedną półkę na przybory kosmetyczne, oraz gdzie często znajdują się wszystkie urządzenia sanitarne, czyli i wanna, i prysznic, niewielki bidet oraz oczywiście umywalka. W przypadku dużej rodziny o wiele korzystniejszym projektem jest zainstalowanie dwóch mniejszych umywalek obok siebie, niżeli jednej dużej.
Kiedy już zaplanujemy i zaprojektujemy dokładnie wystrój naszej łazienki, warto pomyśleć o prawidłowym oświetleniu, bowiem jest to kolejne priorytetowa sprawa w urządzaniu tego pomieszczenia, aby łazienka w efekcie końcowym stała się funkcjonalnym i nad wyraz wygodnym pomieszczeniem całego domu. Po pierwsze musimy pamiętać o bezpieczeństwie, czyli o instalacji i montażu przewodów tak, aby nie maiły bezpośredniego kontaktu z wodą, mowa tu o montażu wszelkich przewodów pod glazurą. Po drugie zaś oświetlenie powinno być wyjątkowo jasne, jak najbardziej zbliżone do dziennego oświetlenia naturalnego, przy czym w łazience, jak w każdym pomieszczeniu montujemy oświetlenie ogólne u góry na środku sufitu, oraz oświetlenie miejscowe, w tym przypadku jest to całościowe oświetlenie lustra łazienkowego.
Dekorowanie łazienki
Dekoracja ścian, sufitu oraz posadzek w łazience jest dowolna. Dawniej były to tylko zwyczajne płytki ceramiczne, dziś stosuje się również kamień, drewno oraz inne materiały wykończeniowe, jak również zachowuje się surowe ściany, które poprze odpowiednią strukturę dają niebywały efekt dekoracyjny.
Wobec tego pomieszczenie domu, jakim jest łazienka to nie tylko praktyczność i funkcjonalność, to również wysoce wyszukana elegancja, z wieloma detalami dekoracyjnymi, zaś najkorzystniejszą kolorystyką do łazienki są jasne barwy, dzięki którym pomieszczenie zawsze wygląda świeżo i czysto, co jest priorytetem każdej łazienki.
Dużą rolę odgrywają dodatki dekoracyjne, takie jak obrazki, rośliny, witraże imitujące okna. Każdy taki drobiazg dopełnia urządzenie łazienki i nadaje jej jeszcze cieplejszy oraz piękniejszy wystrój. Dzięki zastosowaniu odpowiednich elementów dekoracyjnych, wnętrze łazienki będzie miało klimat, odpowiedni wyraz oraz będziemy mogli powiązać jego wystrój z pozostałymi pomieszczeniami naszego domu.
Na koniec aby ułatwić sobie zaprojektowanie, warto skorzystać z oprogramowania do projektowania łazienki którego listę można znaleźć w naszym serwisie pod linkiem programy do projektowania łazienki
Dylematy, dylematy. W artykule opisane są dość podstawowe zagadnienia, z którymi bardzo często zwracają się do mnie klienci, którzy chcą abym zaprojektowała im łazienkę. Większe problemy zaczynają się później, bo często trafiam na inwestorów, którzy w ogóle nie mają pojęcia jaka koncepcja łazienki najbardziej by im odpowiadała. Często kończy się na tym, że tworzę kilkanaście projektów poglądowych, wraz z wizualizacjami w CAD Decorze tylko po to, aby usłyszeć, że jednak jakaś opcja zdecydowanie odpada. Często problem polega na tym, że klienci nie mają waśnie pojęcia o funkcjonalności w łazience i upierają się przy niepraktycznych ale „ładnych” pomysłach. Gdyby wpierw poczytali takie artykuły, to może od początku przychodziliby do mnie z innym nastawieniem.
Nie bardzo zwracam uwagę na trendy, wolę polegać wyłącznie na swoich gustach i potrzebach. Nie mówię, że w ogóle nie warto śledzić tego co się dzieje, ale też nie można przestać samodzielnie myśleć. To co ja zaczerpnę z tegorocznych trendów to kolor łazienki „mus z limonki” w połączeniu z białym i odrobiną wrzosowego, a resztę wymyślę sama.
Zgadzam się z tym, aby domu jeśli to możliwe były przynajmniej dwie łazienki, zamiast jednej dużej. Jest to bardziej praktyczne rozwiązanie ze względów logistycznych. W mieszkaniach często WC jest osobno i łazienka osobno i to się sprawdza. Natomiast bardzo nie lubię, gdy w domu jednorodzinnym jest łazienka powiedzmy „kąpielowa” i nie ma w niej WC, mimo sporej ilości miejsca, tylko gdzieś tam osobno.