W garażu najczęściej przechowujemy auto, a czasami nawet dwa, które jak wiadomo nie należą do tanich sprzętów. Ponadto, w pomieszczeniu tym możemy przechowywać wartościowy sprzęt ogrodniczy. Jeśli garaż wkomponowany jest w budynek mieszkalny, to najczęściej te dwie części domu połączone są ze sobą od wewnątrz za pomocą drzwi. To wszystko sprawia, że zewnętrzna brama garażowa musi być na tyle mocna, aby byle jaki złodziej nie mógł jej sforsować. Na nic zdadzą się pancerne drzwi wejściowe do domu, skoro włamywacz dostanie się do naszej twierdzy przez łatwo dostępny garaż. Z drugiej strony, brama garażowa powinna mieć łatwy w obsłudze mechanizm otwierania, oczywiście znany tylko właścicielowi, tak, aby korzystanie z garażu nie było kłopotliwe i uciążliwe. Oferta producentów bram garażowych jest dość szeroka i każdy znajdzie coś dla siebie.
Bramy garażowe uchylne
Bramy uchylne to jeden z najpopularniejszych rodzajów bram garażowych. Ich zaletą jest prosta konstrukcja oraz stosunkowo niska cena. Niestety bramy uchylne wymagają sporo wolnego miejsca, gdyż podczas otwierania, wychylają się one na zewnątrz. Dlatego nie możemy podjeżdżać pod sam garaż, ale musimy znacznie się odsunąć, co wymaga dość długiego podjazdu. Bramy uchylne wykonuje się najczęściej z blachy. Łatwość i lekkość towarzysząca czynności otwierania bramy sprawia, że jest to model lubiany przez panie. Mechanizm otwierania się bramy działa w oparciu o sprężyny zamontowane równolegle po obu jej stronach.
Bramy segmentowe
Brama segmentowa jest dobrym rozwiązaniem w przypadku krótkiego podjazdu lub wtedy, gdy nie ma go w ogóle. Bramy tego typu wykonywane są najczęściej z blaszanych elementów poprzecznych, tak zwanych segmentów lub paneli blaszanych. Podczas otwierania się bramy podjeżdża ona zazwyczaj do góry, wzdłuż sufitu w zamontowanych po bokach prowadnicach. Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest przesuwanie się bramy w bok, wzdłuż ściany wewnętrznej garażu. Zastosowanie specjalnej uszczelki przy dolnej krawędzi bramy zapewnia szczelność pomiędzy bezpośrednim stykiem bramy oraz podłoża. Poszczególne panele ocieplane są pianką poliuretanową. W połączeniu z systemem szczelnych uszczelek otrzymujemy idealną bramę do garażu, który jest ogrzewany. Szczelność bramy niweluje straty ciepła.
Bramy skrzydłowe
Bramy skrzydłowe, czyli tak zwane wrota to rodzaj pierwszych bram garażowych, znanych od lat. Często spotykane w domach budowanych dwadzieścia i więcej lat temu. Obecnie, w nowym budownictwie raczej nie są już stosowane. Głównie ze względu na istnienie innych, bardziej nowoczesnych, wygodnych i bezpiecznych rozwiązań. Bramy tego typu są bardzo łatwe w montażu, ich cena jest stosunkowo niska, ale zależy od materiału użytego do produkcji bramy. Zazwyczaj produkowane są z drewna. Podobnie jak bramy uchylne wymagają dość długiego podjazdu, gdyż skrzydła otwierają się na boki, do zewnątrz. Wadą bram skrzydłowych jest również ręczny mechanizm otwierania.
Bramy roletowe
Bramy roletowe, inaczej żaluzjowe, działają całkiem w ten sam sposób jak tradycyjne roletki montowane na oknach. W górnej części otworu wjazdowego do garażu montuje się kasetkę, do której wciągana jest roleta podczas otwierania się bramy. Podobnie jak bramy segmentowe nie wymagają długich podjazdów, co jest ich główna zaletą.
Wybór bramy garażowej w dużej mierze zależy od naszych możliwości finansowych. Najtańsze są bramy ręcznie otwierane, czyli uchylne oraz skrzydłowe, najdroższe, w pełni zautomatyzowane bramy segmentowe oraz roletowe.