Jeszcze niedawno wanna z hydromasażem należała do luksusów, na które mało kto mógł sobie pozwolić. Obecnie stała się w zasadzie standardowym wyposażeniem większości łazienek. Wanna z hydromasażem jest namiastką SPA, którą możemy zafundować sobie we własnym domu. Jakie korzyści płyną z jej posiadania i co należy wiedzieć przed zakupem wanny z hydromasażem?
Wodna terapia
Hydromasaż jest jedną z metod wykorzystywaną w hydroterapii. Wodny masaż jest świetnym sposobem na pozbycie się stresu. Po całym dniu ciężkiej pracy, wieczorny relaks w wannie z hydromasażem ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Ponadto, zabieg ten usprawnia pracę układu krążenia, łagodzi bóle i napięcie mięśni oraz doskonale rozgrzewa. Jest również pomocny w walce z problemami ortopedycznymi oraz reumatycznymi. Masaż wodny ma także zbawienny wpływ na stan naszej skóry – ujędrnia ją i doskonale nawilża. W zasadzie z urządzeń tego typu można korzystać bez żadnych ograniczeń. Jedynie osoby starsze, cierpiące na cukrzycę i choroby serca oraz kobiety w ciąży powinny skonsultować zamysł korzystania z hydromasażu z lekarzem.
Czynnik masujący
W najprostszych modelach wanien czynnikiem masującym jest woda wypływająca z dysz pod wysokim ciśnieniem. Przy zakupie wanny tego typu należy zwrócić uwagę czy istnieje możliwość regulacji natężenia strumienia wody oraz kąta ustawienia dysz. W lecznictwie bardzo ceniony jest masaż wodny przy pomocy powietrza. W tym przypadku z dysz, zamiast wody, wyrzucane jest powietrze, które powoduje tworzenie się w wodzie bąbelków. Wanny wyposażone w system powietrzny mogą występować w dwóch wariantach – z otworami w dnie wanny lub z dyszami. Wanny wyposażone w dysze są droższe, ale mimo to częściej wybierane od wanien z podwójnym dnem, gdyż te wymagają częstej dezynfekcji. Decydując się na zakup wanny z masażem powietrznym warto wybrać taki model, w którym wyrzucane powietrze jest wcześniej podgrzewane. Funkcja ta znacznie podwyższa komfort kąpieli. Bąbelki w kąpieli mogą być wytwarzane również za pomocą ultradźwięków. Ten rodzaj masażu polecany jest szczególnie osobom walczącym z cellulitem.
Rodzaj sterowania
Sterowanie systemem masującym może odbywać się w dwojaki sposób: ręcznie lub elektronicznie. Modele wyposażone w pierwszy rodzaj sterowania są oczywiście tańsze. Ręczna obsługa hydromasażu polega jedynie na włączeniu lub wyłączeniu pracy urządzenia przy pomocy przycisku znajdującego się zazwyczaj na krawędzi wanny. Rozwiązanie to jest o tyle niebezpieczne, że istnieje duże ryzyko uruchomienia systemu, na przykład przez dziecko, w momencie, gdy w wannie nie ma wody. Taka sytuacja może spowodować uszkodzenie systemu. Droższe, ale bardziej komfortowe w użytkowaniu są wanny wyposażone w sterowanie elektronicznie. Odpowiedni czujnik zapobiega włączeniu systemu „na sucho”, a dodatkowe opcje umożliwiają regulację natężenia masażu, temperatury wody, wybór rodzaju strumienia czy też uruchomienia tylko wskazanych dysz.