Każdy z nas pragnie mieć przestronne wnętrza, gdzie można rozwinąć skrzydła w czasie urządzania, tak, aby zapewnić sobie przestrzeń, estetykę i wygodę zarazem. Ale życie często weryfikuje nasz marzenia, a w zasadzie minimalizuje je. I kiedy zdobywamy wielkim wysiłkiem maleńkie mieszkanko, w którym przyjdzie nam mieszkać przez długi czas, musimy urządzić je równie ładnie i praktycznie, jakbyśmy to zrobili przy dużej powierzchni. Mała kuchnia została poruszona we wcześniejszym artykule dziś kilka porad dotyczących całego mieszkania.
[ad name=”gora”]
Oczywiście, zwykle mamy jakąś koncepcję kolorystyczną i dotyczącą stylu mieszkania, ale problem zaczyna się wtedy, gdy nie potrafimy znaleźć sposobu na maksymalne wykorzystanie wszystkich jego ścian i zakamarków. To ważna umiejętność, dzięki której nawet w małym mieszkaniu można zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy. Poza tym, kiedy nasze mieszkanie tak naprawdę składa się z jednego pokoju, powstaje problem ze zorganizowaniem w nim życia. Taki pokój jest zwykle jednocześnie sypialnią, pokojem dziennym, pokojem gościnnym, miejscem do pracy i nauki.
Często mamy do czynienia z tzw. open space, gdzie tak naprawdę wchodząc do przedpokoju, od razu znajdujemy się po jednym kroku w pokoju, a naszym oczom ukazuje się kuchnia. Wbrew pozorom, jest sporo sposobów, aby uzyskać w takim pomieszczeniu optyczne rozgraniczenie poszczególnych stref. Jeśli powierzchnia na to pozwala, można na środku pomieszczenia postawić np. ściankę działową z płyty gipsowo-kartonowej w postaci choćby nieco szerszego filara. Z każdej z czterech stron jego wygląd dostosować do jednego z pomieszczeń: kuchni, salonu, sypialni i przedpokoju. Dzięki temu praktyczna przegroda nie tylko oddziela od siebie poszczególne strefy, ale także czytelnie wyznacza ich granice. Kiedy chcemy, aby taka ścianka nie przesłaniała światła, można postawić pojedynczą przegrodę przy użyciu kolorowych, szklanych kafli, tzw. luksferów.
Takie i inne dekoracyjne ścianki działowe wyznaczają odrębne strefy w wielofunkcyjnym pokoju, które można także podkreślić stosując różne pokrycia podłogowe, wyraźnie różniące się od siebie, np. płytki ceramiczne w miejscu przeznaczonym na kącik jadalny i miękką wykładzinę w części wypoczynkowej, a panele w części stanowiącej przedpokój. Dodatkowo, rozgraniczenie podkreślamy różnymi kolorami czy fakturami ścian, w zależności od funkcji danej części. W tak małym mieszkaniu kolory są niezwykle ważne. Przeważnie musimy zastosować jasne barwy, dla optycznego powiększenia, ale w niektórych miejscach przydadzą się mocne akcenty. Można na przykład zastosować pas dekoracyjnej tapety, położony pionowo w miejscu, gdzie stoi biurko lub stół jadalny, aby podkreślić odrębność. W tym miejscu warto także zadbać o osobne, punktowe oświetlenie.
Jeśli w głębi mieszkania znajduje się część wypoczynkowa, także warto ją podkreślić nastrojowym, nasyconym kolorem, np. śliwką, czy cynamonem, a także odpowiednio miękkimi dekoracjami w postaci np. efektownego dywanika i stojącej eleganckiej lampy. Innym pomysłem na prowizoryczne wydzielenie pewnych części naszego pomieszczenia wielofunkcyjnego mogą być ażurkowe przegrody z rattanu i rafii, albo bambusa, albo wręcz kratownice drewniane, podobne do tych ogrodowych, czy parawan z materiału lub skóry w stylu orientalnym. Wszystko zależ do stylu jaki przyjmiemy w swoim mieszkaniu.
Kiedy mamy do czynienia z jedną powierzchnią do zagospodarowania, konieczne jest włączenie maksymalnej ilości racjonalnego myślenia. Na początek, należy zastanowić się nad przydatnością wielu przedmiotów, które niekiedy bezwiednie gromadzimy. Kiedy więc przychodzi nam się przeprowadzić do mniejszego mieszkania, musimy swój stan posiadania zweryfikować do niezbędnego minimum. Następnym krokiem będzie zapewnienie sobie odpowiedniej powierzchni do przechowywania. Jeśli jest taka możliwość, to najlepszym rozwiązaniem będzie ciąg szaf i pawlaczy z przesuwanymi drzwiami, wykonanych pod wymiar jako zabudowa na zamówienie. Taka szafa może stanąć w części sypialnej obok łóżka, albo w części służącej jako przedpokój. Zresztą koniec takiej szafy także może stanowić czytelną granicę pomiędzy takim właśnie przedsionkiem a np. miejscem do pracy i nauki, z biurkiem i komputerem. Taka szafa, co prawda odbiera sporo wolnej przestrzeni, ale jednocześnie pozwala na jej uporządkowanie. Można oczywiście zafundować sobie szereg odkrytych regałów i półek, ale wtedy mamy praktycznie wszystkie przedmioty na wierzchu, do wglądu naszych gości, a do tego konieczność utrzymywania na nich nienagannego porządku.
Dużą rolę w urządzaniu takiej powierzchni stanowią także meble, które mogą mieć wielofunkcyjne wykorzystanie. Wbrew pozorom można w sklepach znaleźć wiele takich mebli. Przykładem są łóżka rozkładane i z pojemnikami na pościel. Takie łóżko w dzień służy jako gościnna kanapa, a jednocześnie powierzchnia przechowalnicza, a w nocy jako łóżko sypialniane. Podobnie można wybrać stół, który ma regulowaną wysokość i rozkładany blat. Ten popularny kiedyś ławostół, znienawidzony po latach stosowania, wraca obecnie do łask, w nowszym wydaniu. Obecnie jest wykonany z lepszych materiałów, z zastosowaniem lepszych sposobów podnoszenia i rozkładania, a pod spodem jest często wyposażony w półkę lub szafkę na drobiazgi. Może być zarówno niskim stolikiem kawowym, jak i stołem obiadowym, zwłaszcza, jeśli jest dodatkowo na kółkach z możliwością ich blokowania. Zresztą meble na kółkach także są świetnym pomysłem dla takich małych powierzchni mieszkalnych. Można wtedy zastosować meble składające się z modułów, na przykład dwa osobne łóżka, zestawiane i łączone w razie potrzeby w jedno duże, albo dwa stoliki, służące osobno jako biurko i stolik w salonie, a razem jako wymiarowy stół gotowy na przybycie gości. Do kompletu można kupić składane krzesła, łatwe do schowania, lub krzesła z pojemnikami pod siedziskiem, jako kolejną powierzchnię na drobiazgi.