Materiały na posadzki w domu.

Materiały na posadzkiJakie materie stosujemy na posadzki w domu? Czym właściwie są posadzki? Te i inne pytania moglibyśmy zadać, a następnie odpowiedzieć, aby bliżej wyjaśnić powyższy temat. Spróbujmy zatem omówić szeroko rozumiany temat posadzek. Ale przede wszystkim wyjaśnijmy pojęcie i znaczenie tego słowa. Posadzki bowiem to wszystkie płaskie powierzchnie w naszym domu zwane podłogami, po których codziennie się poruszamy, a które pokryte są różnorodnymi materiałami. Posadzki mogą być bowiem z drewna, materiałów twardych, czy też tkanin wykładzinowych.

[ad name=”gora”]

Wystrój podłogi ma równie duże znaczenie we wnętrzu, jak wystrój ścian, mimo iż powierzchnia podłogi jest zdecydowanie mniejsza, i mniej widoczna. Dlatego bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniej posadzki, która nie tylko będzie estetycznie wyglądać, ale również będzie miała funkcjonalne i wygodne zastosowanie w danym pomieszczeniu.

Po pierwsze powinniśmy zastanowić się z jakiego materiału ma być określona posadzka, czyli czy ma być to materiał ciężki i zimny jak kamień, marmur czy płytka ceramiczna, czy też potrzebujemy w pomieszczeniu delikatniejszej i przede wszystkim cieplejszej posadzki, jaką może być drewno bądź wykładzina z tkaniny. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni rodzaj posadzki do danego pomieszczenia, dobrze się zastanówmy nad jego funkcją oraz codziennym wykorzystaniem, wtedy z pewnością łatwiej nam będzie wybrać odpowiedni rodzaj posadzki do określonego wnętrza.

Podłoga drewniana

Podłoga z drewnaJednym z najstarszych materiałów budowanych, stosowanym również na posadzki jest oczywiście drewno. Możemy z niego wykonać takie posadzki jak parkiet, zwykłe deski, czy też mozaikę drewnianą. Drewno to specyficzny rodzaj materiału posadzkowego, który dzięki swojej naturalności nadaje wnętrzu szczególny charakter, urok oraz ciepło. Różnorodność barw oraz wzorów zaś, daje nieskończone możliwości dekoratorskie we wnętrzu. Cechą charakterystyczną drewna, jak już wspomnieliśmy jest jego naturalność, zaś z wiekiem drewno naturalnie się starzeje, stosując odpowiednie techniki oraz metody konserwacyjne, możemy drewno zakonserwować bądź wykorzystać do wystroju wnętrz naturalny efekt starzenia się drewna.

Jak już wspomnieliśmy, drewniane posadzki to parkiet, deski oraz mozaika, a każda z tych posadzek może mieć inna fakturę, kolor oraz usłojenie, bowiem nie ma na świecie dwóch takich samych desek o jednakowym słoju i barwie. Dodatkowo deski można barwić oraz układać w określone mozaiki, dzięki czemu wnętrze nabiera jeszcze ciekawszego i barwniejszego charakteru. Możemy przy tym powiedzieć, że parkiet z małych kawałków drewna daje wrażenie większego wypełnienia oraz różnorodności, zaś proste i szerokie deski nadają wnętrzu charakter ogromnej przestrzeni. Kolejna sprawa to rodzaj wykończenia drewna, możemy bowiem dowolnie malować oraz konserwować drewno, mowa tu oczywiście o bejcowaniu, woskowaniu, malowaniu, bieleniu czy pokostowaniu materiału podłogowego. W zależności od sposobu wykończenia drewna, uzyskamy charakterystyczny i ciekawy efekt dekoratorski, który powinniśmy umieć dopasować do reszty naszego wnętrza. Więcej na temat podłóg drewnianych.

Podłoga z kamienia

Podłoga kamiennaKolejnym materiałem na posadzki jest kamień oraz wszelkie jego odmiany, przy czym ten rodzaj posadzki jest zimny, oschły i ciężki. Z pewnością nie zastosujemy kamiennej posadzki na piętrze domku jednorodzinnego, jeżeli konstrukcja danego stropu nie jest zbyt wytrzymała, dlatego kamień zazwyczaj stosuje się na parterach, bez podpiwniczenia, bądź z bardzo solidnym i trwałym podpiwniczeniem. Kamień możemy zastosować w wersji obrobionej, bądź nie obrobionej, jednak częściej używa się do dekoracji wnętrz obrobionego i oszlifowanego kamienia, zaś aby podłoga nie była zimna i nieprzyjemna, stosuje się ogrzewanie podłogowe. Kamień powinien układać specjalista, bowiem jego budowa oraz sposób ułożenia na podłodze bywa skomplikowany i pracochłonny, zaś zastosowanie nieodpowiedniej wylewki pod kamień, może doprowadzić do załamania się podłogi. Specjalista również oceni czy na danej powierzchni jest możliwość ułożenia posadzki kamiennej, czy podłoże nie jest zbyt delikatne i kruche. Zobacz także inne posadzki z materiałów twardych.

Wykładziny

Podłoga z wykładzinyInnym sposobem wykańczania posadzek jest zastosowanie wykładzin z tkanin, jednak są one ze względu na krótką żywotność rzadko stosowane we wnętrzach. W pomieszczeniach przechodnich w ogóle nie powinno się stosować posadzek wykładzinowych, bowiem materiały tekstylne szybko się wycierają, czyli ulegają zużyciu i podlegają częstej wymianie. Zastosowanie na podłodze wykładziny dywanowej ma swoje zalety i wady, z jednej strony bowiem ociepla wnętrze, z drugiej zaś szybko się niszczy, wyciera i brudzi. Czyszczenie posadzek wykładzinowych bywa kłopotliwe i pracochłonne, dlatego mało kto decyduje się na ten rodzaj posadzek.

Na posadzki wykładzinowe decydują się mieszkańcy krajów chłodnych, gdzie niemalże przez cały rok na dworze panuje chłód oraz niskie temperatury. Chcą oni w ten sposób nie tylko udekorować wnętrza, ale również nadać im ciepło i wygodę. Wykładziny dywanowe są mniej trwałe oraz wymagają częstego czyszczenia, jeżeli jednak wybierzemy odpowiedni materiał, jak również ciemniejszą barwę takiej wykładziny, będziemy się cieszyć jej pięknem i urokiem przez wiele lat.

W zależności od zastosowania i funkcji wnętrza możemy zdecydować się na posadzkę drewnianą, kamienną bądź posadzkę z tkaniny wykładzinowej, a także ich pochodne podłogi laminowane, kaflowe, oraz winylowe, każda z nich ma swój wyjątkowy urok i oddzielny styl. Zanim zdecydujemy się na określony rodzaj posadzki, warto skonsultować się z profesjonalistą, czyli dekoratorem wnętrz, który powie nam czy dana posadzka pasuje do określonego wnętrza. Jeżeli bowiem chcemy nadać wnętrzu odpowiedni klimat, charakter oraz wewnętrzne ciepło, odpowiednim materiałem będzie z pewnością drewno oraz wykładzina dywanowa. Jeżeli zaś zależy nam na surowości w wystroju danego wnętrza, nie bójmy zastosować się naturalnego i nie obrobionego kamienia.

Dodatkowo warto zapamiętać iż we wnętrzach przechodnich oraz wychodzących na zewnątrz najlepsze i najtrwalsze jest zastosowanie materiałów twardych, jak płytki ceramiczne, marmur, kamień, terakota i inne. Jeżeli zaś zależy nam na szybkim i tanim wystroju wnętrz, warto zastanowić się nad różnego rodzaju tkaninami oraz wykładzinami tkaninowymi. Być może nie są one zbyt trwałe w użyciu, lecz są najtańszym materiałem posadzkowym na rynku. Niezależnie zaś od tego na jaki rodzaj materiału posadzkowego się zdecydujesz, najważniejsza jest konserwacja oraz odpowiednie czyszczenie, każdy materie posadzkowy bowiem wymaga innego rodzaju i sposobu pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *