Praca biurowa, wbrew pozorom nie jest łatwa. Stos dokumentów, ciągle dzwoniący telefon, klienci przychodzący załatwić różne sprawy, a do tego często osiem godzin siedzenia na krześle przy biurku. Jak to wszystko ogarnąć? Niezwykle ważną sprawą jest dobra organizacja wystroju wnętrza biura. Ale firanki w oknach, kwiaty na parapetach, czy też obrazy na ścianie jedynie umilą pracę nam i pobyt w biurze klientowi. Największe znaczenie ma wyposażenie biura w odpowiednie meble biurowe. Odgrywają one kluczową rolę zarówno dla pracownika, jak i dla petenta.
Rodzaje i cechy mebli biurowych
Nie każdy mebel nadaje się do biura. Meble biurowe muszą spełniać określone wymogi i funkcje. Najczęściej kupowanymi meblami do pokoi biurowych są regały, szafy, biurka, krzesła, fotele i sofy. Kupując meble do biura koniecznie należy wziąć pod uwagę dwa kryteria ich oceny, to jest funkcjonalność i wygoda. Inną ważną cechą, ale o nieco mniejszym priorytecie, niż dwie wcześniejsze, jest ładny i schludny wygląd mebli. Cecha ta nabiera większego znaczenia w przypadku, gdy nasze biuro jest tłumnie odwiedzane przez klientów. Stare, obdarte regały czy szafy z wypadającymi z zawiasów drzwiczkami nie zrobią na nich dobrego wrażenia i tym sposobem możemy jedynie stracić kilku klientów zamiast ich pozyskać.
Biurko, czyli królestwo papierów
Jednym z najważniejszych mebli jest biurko. Biurko musi udźwignąć ciężar tego wszystkiego, co koniecznie musi znajdować się pod ręką. W związku z czym musi być duże i obszerne, a jego wysokość powinna być regulowana. W dzisiejszych czasach praktycznie na każdym biurku znajduje się komputer. Tak więc należy uwzględnić, aby po ustawieniu monitora na biurku zostało jeszcze dużo wolnej przestrzeni. Biurko powinno posiadać specjalnie wydzieloną półkę na jednostkę centralną komputera. Pod głównym blatem powinna znajdować się wysuwana półka na klawiaturę, w chwili, gdy nie używamy komputera i potrzebujemy ręcznie wypełniać dokumenty chowamy ją po prostu pod blat. Ważną rzeczą są szuflady, w których możemy trzymać najbardziej potrzebne rzeczy, takie jak przybory papiernicze, czy też wzory dokumentów. Jeśli nasze spotkania z klientami wymagają bezpośredniego kontaktu, na przykład wspólne wypełnianie dokumentów, przedstawianie i omawianie oferty katalogowej, podpisywanie umów, to w takim przypadku biurko nie może mieć żadnych ścianek bocznych. Natomiast, gdy nasze kontakty z klientami ograniczają się jedynie do przekazywania informacji w formie ustnej, to wtedy biurko może posiadać przednią, wysoką ściankę zakończoną wąskim blatem, który posłuży klientom jako oparcie dla rąk. Nieodzownym elementem przy biurku jest krzesło. Najważniejsze, aby było wygodne, posiadało regulację wysokości siedziska oraz kąta nachylenia wyprofilowanego oparcia. Bardzo praktyczne są krzesła obrotowe na kółkach.
Akta i książki na swoim miejscu
Aby nie pogubić się w gąszczu papierów piętrzących się na biurku oraz,aby klient nie wystraszył się bałaganu na nim, konieczne jest wyposażenie biura w odpowiednie regały i szafki. Regał powinien być na tyle niski, aby bez problemu można było sięgnąć do najwyższej półki. Zazwyczaj na regale układamy fachowe książki, specjalistyczne czasopisma, ogólnie pomoce naukowe przydatne w pracy. Pamiętajmy, że do regału ma dostęp każdy, tak więc materiały tam znajdujące się muszą być ogólnodostępne. Akta osobowe, dokumentacje oraz umowy powinny być trzymane w zamykanych na klucz szafkach. Należy zwrócić uwagę, aby odstęp między półkami był na tyle duży, żeby zmieściły się na nich teczki i segregatory w pozycji stojącej. Takie ułożenie dokumentów ułatwi ich segregację, co z kolei upraszcza i przyspiesza późniejsze szukanie odpowiedniej teczki.
Funkcjonalnie i wygodnie urządzone biuro uprzyjemni i ułatwi pracę. Wygodne i schludne sofy oraz fotele sprawią, że klienci z przyjemnością będą czekać na swoją kolej, a porządek i elegancki wystrój wewnątrz biurowego pokoju zachęci ich do kolejnej wizyty.