Wraz z rozwojem technologii i dążeniem człowieka do nowoczesności oraz ulepszania życia, zauważalne stało się zjawisko praktycznie przeciwne do tychże celów człowieka. Coraz więcej ludzi bowiem tęskni za dawnymi czasami i postanawia do nich nawiązać w każdy możliwy sposób. Jednym z nich jest na przykład wyszukiwanie oraz kolekcjonowanie zabytkowych mebli, takich jak choćby mebli kolonialnych. Dzisiaj co nieco na ich temat.
Powrót do klasyki?
Nikogo już nie dziwią zabytkowe auta na ulicach miast, czy też powrót trendów modnych przed kilkunastoma latami. Przestaje też dziwić powrót mody sprzed nawet kilkuset lat w mieszkaniach. Odwiedzając niektórych znajomych ma się wrażenie prawdziwego powrotu do przeszłości, ponieważ mieszkania urządzone są identycznie do tych, które obejrzeć możemy na zdjęciach w podręcznikach do historii, bądź obrazach w galeriach sztuki. W większości przypadków przy odpowiedniej aranżacji przynosi to naprawdę dobre skutki, jednak niekiedy mamy wrażenie, że ten powrót do przeszłości zakrawa na straszną sztuczność i przerost formy nad treścią.
Życie jak na kolonii wśród mebli kolonialnych
Ostatnimi czasy największym zainteresowaniem cieszy się styl kolonialny. Czym on jest? Jest to dosyć unikalna wersja klasycznego stylu brytyjskiego. Styl ten pojawił się za czasów kolonii brytyjskich w Afryce, Indiach i Indonezji. Na kolonie wyjeżdżali oficerowie z rodzinami jak i plantatorzy kawy i herbaty. By czuć się lepiej próbowali oni zabrać ze sobą choć odrobinę luksusu w postaci mebli. Niestety w innych warunkach okazały się ona bardzo nietrwałe, przez co mieszkańcy zmuszeni byli do znalezienia odpowiednich rozwiązań. Rozwiązaniem tym okazało się wykorzystanie lokalnych odmian drewna, które wytrzymywało warunki i zapewniało wystarczającą trwałość. Rzemieślnicy kopiowali dokładnie przywiezione meble w odpowiednim drewnie. Z mebli znikły niestety zdobienia, które byłyby po prostu zbyt nietrwałe.
Proste jest piękne
Do wykonania mebli w stylu kolonialnym wykorzystuje się najczęściej ciemne drewno, bez zbędnych zdobień czy dodatków. Z zewnątrz wyglądają na bardzo masywne i solidne, co klasyfikuje je do większych pomieszczeń. Do ich wykonania wykorzystuje się egzotyczne gatunki drzew i naturalne materiały jak bambus czy wiklina. Dzięki małej ilości zdobień idealnie komponują się one z meblami nowoczesnymi, co daje naprawdę ogromne możliwości aranżacji. Główną zaletą jest ich niesamowita solidność. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je woskiem bądź mleczkiem, a będą cały czas w praktycznie idealnym stanie. Na ich niekorzyść wypada fakt, że wykonane są z litego drewna, co zdecydowanie utrudnia ich transport.
Urok starości cieszy się zainteresowaniem
Styl kolonialny cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ dzięki swej prostocie nie zniechęca do rozglądania się. Meble wykonane są w prosty sposób, jednak sam ich wygląd przyciąga uwagę. Wiele osób specjalnie zamawia wykonanie imitacji dziur po kornikach, by meble wyglądały na starsze. Jest to też kolejny powód, dla których meble kolonialne cieszą się popularnością. Ludzie idą za trendem powrotu do przeszłości i każdy mebel wyglądający na stary i zabytkowy ma dla nich dużą wartość. Meble kolonialne mają to do siebie, że mimo ich wieku, dalej są niesamowicie wygodne, praktyczne i ładne.
Styl kolonialny polecić można praktycznie każdemu, kto chciałby poczuć się jak ludzie za dawnych lat. Dzięki swej solidności wytrzymają wiele lat bez konieczności wkładania w nie sporych pieniędzy. Wystarczą proste zabiegi, by ich wygląd pozostał niezmieniony, a z każdym rokiem meble te zyskują na wartości. Ich zalety zdecydowanie warte są swojej ceny. Meble kolonialne jeszcze przez długi czas będą modne w domach wielu ludzi ceniących sobie estetykę i funkcjonalność.