Kiedy meblujemy kuchnię, często stajemy przed dylematem jakie meble kupić. Ten dylemat często komplikują dodatkowo dwa ważne elementy, powierzchnia do zagospodarowania oraz ilość pieniędzy do wydania. Musimy także wziąć pod uwagę, gdzie będziemy mieszkać, bo jeśli w wynajętym na jakiś czas mieszkaniu, to rozsądnie będzie kupić po prostu tanie meble gotowe. Jednakże w każdej innej sytuacji musimy zapewnić sobie w kuchni, poza walorami estetycznymi, wygodę oraz sporo powierzchni roboczej i przechowalniczej. Przyjrzyjmy się więc swojej kuchni i zastanówmy się jakie meble będą odpowiednie.
[ad name=”gora”]
Meble kuchenne gotowe
Kuchnię z mebli gotowych kupujemy najczęściej w salonach dużych producentów mebli. Firmy oferują szafki kuchenne w rozmaitych rozmiarach, jednak nasz wybór jest ograniczony do tego, co jest seryjnie produkowane, co można uznać za wadę. Jednakże, przy gotowych zestawach od razu jest wiadomo jak będzie wyglądać kuchnia oraz jak będą dobrane poszczególne elementy. Gotowa kuchnia to także szybkość realizacji i możliwość zakupienia praktycznie od ręki zestawów kuchennych, które nie są wykonywane na zamówienie. Dodatkową zaletą gotowych mebli są całe zestawy dopasowane stylowo i kolorystycznie: meble kuchenne, akcesoria dodatkowe i elementy do jadalni, więc możemy od razu zyskać pewną koncepcję wizualną, a także zakupić wszystkie pasujące detale. Podczas dobierania mebli systemowych mogą wystąpić ograniczenia jeśli chodzi o rozmiary szafek. Masowa produkcja pozwala na obniżenie kosztów, jednak posiada mniejszą elastyczność. Przed rozważeniem zakupu mebli systemowych warto zapoznać się z typowymi wymiarami mebli kuchennych.
Planuj przyszłościowo, i z głową
Niezależnie jednak od koncepcji należy wziąć pod uwagę kształt swojej kuchni. Gotowe meble dobrze się sprawdzają w kuchniach typowych, o prostokątnym kształcie. Obecnie firmy oferują znacznie szerszy wybór szafek i akcesoriów niż dawniej. Czasami takie meble to gotowe, bardzo tanie zestawy, ale coraz częściej to coś na kształt kompatybilnych mebli systemowych, dzięki czemu możemy wybrać i zapłacić tylko za te szafki, które nam odpowiadają. Takie rozwiązanie słabo sprawdza się w przypadku kuchni o nietypowych kształtach, gdzie musimy dostosować zabudowę do przebiegu ścian. Ale najważniejsza zaleta mebli gotowych to ich cena, bo są z reguły sporo tańsze od kuchni na zamówienie.
Wadą kuchni gotowych jest oczywiście mniejsza elastyczność przy zakupie, ponieważ musimy wybierać z gotowych brył, co utrudnia pełne wykorzystanie powierzchni kuchni, a w specyficznych przypadkach zupełnie to uniemożliwia. Dodatkowo jakość mebli, stosowanych systemów i okuć zależy od producenta, a ponieważ kuchnie te z założenia muszą być tanie, więc na tych elementach producent lubi oszczędzać. Nie mamy tu takiej możliwości osobistego doboru tych elementów, jak w przypadku zabudowy. No i oczywista wada, to fakt, że, pomimo usilnych starań, możemy po prostu nie znaleźć niczego odpowiedniego, mebli, które zaspokoją nasze potrzeby gospodarcze, a zarazem estetyczne no i oczywiście zmieszczą się w kuchni. Wtedy siłą rzeczy musimy zdecydować się na zabudowę wykonana na zamówienie.
Meble na zamówienie
To druga z możliwości umeblowania swojej kuchni. Jeśli wśród gotowych zestawów nie ma niczego odpowiedniego, albo po prostu mamy określoną koncepcję kuchni, czy nietypowy kształt pomieszczenia, powinniśmy się zdecydować na zabudowę kuchenną. W tym przypadku meble mogą mieć dowolny kształt i rozmiar, bo są przygotowywane w zakładzie stolarskim pod indywidualny projekt naszej kuchni i to jest zdecydowana zaleta tej opcji.
Większa elastyczność wymiarów i rodzajów szafek
Te zwiększone możliwości nie dotyczą zresztą nie tylko kształtu szafek, ponieważ możemy także dowolnie wybierać materiał i kolor naszych frontów. Do wyboru mamy laminaty imitujące drewno, fornir, czyli naturalną okleinę drewnianą w bardzo szerokiej gamie wzorów, fronty lakierowane oraz szklane. Dużo szersza oferta dotyczy również systemów wyposażenia wewnętrznego szafek kuchennych, dzięki czemu możemy zaplanować szafki cargo o różnej szerokości i wysokości, bardzo przydatne w przechowywaniu wielu rzeczy.
Można także skorzystać z szeregu bardzo praktycznych rozwiązań, jak na przykład szafki obrotowe, szafki na prowadnicach czy systemy narożnych zabudowanych szafek ze specjalnymi systemami otwierania. Kuchnie gotowe nie dają takich możliwości, więc jest to niewątpliwa zaleta. Niestety, za większy wybór i wyższą jakość trzeba też dodatkowo zapłacić. Kuchnie na zamówienie wykonywane w wartych zaufania zakładach stolarskich kosztują często dużo więcej od zbliżonych w wyglądzie kuchni gotowych. Ich wykonanie trwa również dłużej, gdyż szafki powstają dopiero po ustaleniu ostatecznego wyglądu projektu kuchni. Produkcja mebli kuchennych jest wprawdzie najczęściej zautomatyzowana, ale meble projektowane są w systemach modułowych, co oznacza możliwość złożenia zupełnie indywidualnego zestawu z dostępnych modeli szafek.