Wyposażenie i wystrój mieszkania wiele mówi o jego mieszkańcach. Kolorystyka pomieszczenia, styl mebli oraz dodatków są opisem charakteru jego właściciela. Na przykład sypialnia w różach i sypialnia w zieleni należą do dwóch osób o całkiem odmiennych charakterach. Wiadomo, że często w mieszkaniu mieszka więcej niż jedna osoba, ale zazwyczaj to jedna z nich nadaje ton całemu wnętrzu. Dlatego najczęściej całe mieszkanie urządzone jest w tym samym stylu niezależnie od charakterów innych domowników.
Ekstrawagancka czerwień czy nieśmiały beż
Kolory wypełniające wnętrza pomieszczeń mówią o typie osobowości. Barwy ostre, mocne i wyraziste wybierają osoby odważne, potrafiące wyrazić swoje zdanie na dany temat, zdecydowane i stanowcze. Ściany w mieszkaniu takich osób będą pomalowane mocną i ciemną zielenią, ostrą czerwienią, granatem czy wyrazistą żółcią. Osoby nieśmiałe, spokojne oraz domatorzy wybiorą barwy delikatne, stonowane oraz jasne. Takie osoby wybiorą kolory beżowe, kremowe czy pastelowe. Kolory romantyków to przede wszystkim pastele, róże, biel oraz beż. Osoby podchodzące z dystansem do życia, surowe będą się dobrze czuły w zimnych błękitach czy szarościach. Natomiast osoby łagodne i otwarte na świat chętniej wybiorą kolory ciepłe, takie jak pomarańczowy, żółty czy brązowy. Dodatki czerni świadczą, iż właścicielem mieszkania jest osoba niezwykle elegancka i dystyngowana.
Metal czy drewno?
Nasz charakter i osobowość ma również wpływ na wybór mebli do naszego mieszkania. Osoby, dla których bardzo ważną rolę spełnia rodzina, które są towarzyskie, gadatliwe, życzliwe i mają optymistyczne usposobienie cenią sobie urok i komfort mebli tapicerowanych. Ale tapicerka musi być koniecznie wykonana z tkaniny. Tapicerka skórzana bowiem świadczy o tym, że właścicielem skórzanej kanapy jest osoba pełna elegancji i dobrego smaku, lubiąca ład i porządek, raczej nie przepadająca za częstymi i tłumnymi wizytami gości, słowna, honorowa i wierna najbliższym. Preferuje ona wypoczynek w komfortowych warunkach razem z ukochaną osobą. Romantycy zdecydowanie wolą meble drewniane, również te stylowe i antyczne. Rzeźbione listwy, zaokrąglone kanty, fakturowana powierzchnia mebli, to tylko niektóre elementy, którymi zachwyca się romantyk. Meble metalowe to propozycja dla tych, którzy cenią sobie nieskazitelny ład i porządek, są nieco surowi i mają niekiedy pesymistyczne podejście do życia. Szklane stoliki i ławy są symbolem elegancji. Celem poszukiwań tradycjonalistów będą meble drewniane o gładkich frontach, z prostymi uchwytami, spełniające bardziej rolę funkcjonalną, niż dekoracyjną.
Niezbędne, a może zbędne dodatki
Duże znaczenie dla użytkownika mieszkania mają dodatki i akcesoria dekoracyjne. Ich ilość oraz styl podkreślają charakter domownika. Osoby roztrzepane, zabiegane raczej nie przepadają za dużą ilością ozdób i elementów ozdobnych, nie dla nich są dzbanuszki, flakoniki czy zwiewne zasłonki. Po prostu zupełnie nie zwracają na nie uwagi. Wolą na stoliku przy łóżku położyć pilota od telewizora, niż porcelanową figurkę. Dusza romantyczna to miłośnik bibelotów. Jego regały i półki pozastawiane są porcelaną, szkłem i zdjęciami oprawionymi w stylowe ramki. A znajdujące się na ścianach obrazy niekoniecznie muszą być replikami sławnych dzieł, za to powinny przedstawiać piękne krajobrazy.
Własne mieszkanie dla każdego z nas jest miejscem niezwykle ważnym, daje nam poczucie bezpieczeństwa, komfortu i wygody. Jego wnętrze podkreśla nasz charakter i osobowość. Jest naszym natchnieniem, raz – uspokaja, innym razem daje siłę i energię do działania.