Ciepły dom to luksus uwielbiany przez każdego z nas. Lubimy czuć się we własnym mieszkaniu komfortowo, a tak właśnie jest, gdy nie musimy ubierać trzech swetrów, aby nie dygotać z zimna w chłodne poranki i wieczory. Dzieci uwielbiają biegać po domu na bosaka, skarpetki i pantofle to przecież ich wróg numer jeden. Dlatego robimy wszystko, aby nasz dom był jak najcieplejszy, stosujemy najnowsze technologię pozwalające zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej wykorzystywanej do ogrzewania domu. Oczywiście korzystanie z takich rozwiązań jest jak najbardziej uzasadnione i właściwe, ale musimy pamiętać, że nasze ciepłe mieszkanie będzie nas grzało również w upalne i słoneczne dni. Aby więc przytulne zimą mieszkanko nie było dla nas utrapieniem w lecie koniecznie musimy zadbać o wyposażenie mieszkania w ochronę przeciwsłoneczną.
Okna i folie przeciwsłoneczne
Promienie słoneczne nagrzewają nasze mieszkanie przez szyby okienne. Ich silne i rażące działanie jest szczególnie dokuczliwe w pokojach znajdujących się od południowej oraz południowo-zachodniej strony. W letnie dni, słońce nagrzewa je praktycznie przez cały dzień i przebywanie w takim pokoju jest dużym dyskomfortem. Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby ograniczyć nadmierne ogrzewanie mieszkania przez słońce. Jednym z nich jest zastosowanie szyb lub folii przeciwsłonecznych. Szyby przeciwsłoneczne mogą działać na dwa sposoby. Szyby absorpcyjne wykonywane są ze szkła Antisol, ich zadaniem jest znaczne ograniczenie przepuszczanego promieniowania słonecznego dzięki temu, że szkło tego typu posiada zdolność pochłaniania promieni UV. Drugim rodzajem szyb przeciwsłoneczne są szyby refleksyjne wykonywane ze szkła Stopsol, które odbijają światło słoneczne od swojej powierzchni. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie folii przeciwsłonecznych zewnętrznych lub wewnętrznych. Ich zaletą jest bardzo prosty montaż, który można przeprowadzić samemu bez potrzeby wynajmowania fachowców. Naklejane na szyby okienne folie, podobnie jak szkło Antisol oraz Stopsol , “potrafią” odbijać lub pochłaniać promienie słoneczne. Folie produkowane są najczęściej w kolorach: neutralnym, srebrnym, zielonkawym, niebieskim oraz brązowym.
Markizy i rolety zewnętrzne
Innym sposobem ochrony przed słońcem może być zamontowanie markiz lub rolet po zewnętrznej stronie okna. Tradycyjne markizy montowane są nad oknem pod pewnym skosem tworząc daszek, który zapewnia zacienienie szyby okienne. Markizy oprócz funkcji przeciwsłonecznej pełnią również rolę dekoracyjną. Rolety zewnętrzne montuje się w prowadnicach biegnących wzdłuż ramy okiennej. Chronią one przed słońcem, ale również przed hałasem i włamaniem. Zarówno markizy jak i rolety produkowane są w różnych wzorach oraz kolorach.
Żaluzje i roletki wewnętrzne
W mieszkaniach najpopularniejszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej temperatury w pokojach są roletki oraz żaluzje wewnętrzne. Żaluzje składają się z ruchomych listewek ułożonych poziomo lub pionowo. Żaluzje poziome wykorzystywane są do osłony pojedynczych szyb, najczęściej wykonywane z aluminium lub drewna. Żaluzje pionowe montuje się na całej szerokości dużego okna, czy nawet całej ściany. Pionowe listewki to zazwyczaj stosunkowo szerokie pasy wykonane z materiału lub PCW. Rolety wewnętrzne mogą być albo montowane w prowadnicach przykręconych do ramy okiennej, albo luźno zawieszone na haczykach nakładanych na skrzydło okienne. Do wyrobu rolet używane są różnorodne materiały, o mniejszym lub większym stopniu przepuszczania promieni słonecznych, o zróżnicowanych wzorach, kolorach oraz fakturze. Oprócz rolet tekstylnych do wyboru mamy jeszcze rolety bambusowe.
Nowoczesne technologie wykorzystywane w budownictwie nastawione są na tworzenie domów ciepłych i energooszczędnych. Nie musimy obawiać, że ich zastosowanie spowoduje nadmierne nagrzewanie się naszego domu latem. Wyposażenie mieszkania czy domu w odpowiednie osłony przeciwsłoneczne zapewni nam komfort mieszkania o każdej porze roku.
jestescie super!!!!!!!