Głównym czynnikiem podczas projektowania wnętrz oraz umiejscawiania sztucznych źródeł światła, jest oczywiście oświetlenie naturalne, które jest równocześnie najlepszym i najzdrowszym i najtańszym sposobem oświetlenia każdego pomieszczenia za dnia. Oczywiście ponieważ spędzamy również we wnętrzach naszego domu czas wieczorem i nocą, musimy zadbać o prawidłowe oświetlenie sztuczne.Tym razem jednak zajmiemy się oświetleniem naturalnym naszych wnętrz. Jogo zaletami wadami oraz zasadami w jakich można je wykorzystać.
[ad name=”gora”]
Czym jest oświetlenie naturalne?
Jest to światło wpadające przez wszelkiego rodzaju okna oraz świetliki, światło które daje nam słońce jaśniejące na niebie przez cały dzień. Nawet jeżeli jest ono schowane za chmury, przedostaje się prze nie odpowiednia ilość światła, która w następnej kolejności trafia do naszych domów przez różnej wielkości okna. Dlatego podczas budowania nowego domu tak ważne jest odpowiednie rozmieszczenie oraz zaplanowanie odpowiedniej wielkości okien, aby dostarczały nam one duże ilości światła naturalnego w ciągu dnia. Naturalne światło słoneczne jest bowiem wyjątkowo pięknym darem natury, który przez cały dzień dostarcza do wnętrz różnego światła, raz jaśniejszego, raz ciemniejszego, a co najważniejsze również kąt oraz kierunek padania światła zmienia się w przeciągu całego dnia. Na przykład salon znajdujący się po stronie południowej z dużymi oknami oraz drzwiami tarasowymi idealnie będzie oświetlony w samo południe, zaś popołudniu będzie w nim panował przyjemny półmrok. Zaś kuchnia znajdująca się od strony północnej powinna mieć wyjątkowo dobre oświetlenie sztuczne oraz stosunkowo jasne wyposażenie, bowiem tak słońce dopiero zagląda późnym popołudniem i świecie słabo, dostarczając tym samym małe ilości światła naturalnego. Oczywiście ilość i rodzaj światła naturalnego wpadającego do naszych wnętrz zmienia się również wraz ze zmianą pór roku, inne bowiem światło wpada do wnętrz naszego domu latem, a inne zimą, kiedy słońce już jest bardzo nisko i stosunkowo wcześnie zachodzi za horyzont.
Oświetlenie naturalne podczas projektowania wnętrz
Podczas projektowania wnętrz to właśnie oświetlenie naturalne jest najważniejsze, abyśmy we wszystkich pomieszczeniach czuli się wygodnie i komfortowo. Promienie słoneczne bowiem korzystnie wpływają na nasz wzrok oraz uprzyjemniają nam codzienną pracę, jak również czas odpoczynku i relaksu w domu. To właśnie słońce pokazuje nam, która jest godzina oraz jaką mamy porę dnia, swoimi odcieniami i różnymi kolorami rzuca inny punkt spojrzenia na znajdujące się meble oraz wszelkie materiały dekoracyjne w domu. Dzięki słońcu możemy podziwiać kolorystykę i blaski każdej panującej w danym momencie pory roku, dzięki słońcu wpadającemu do wnętrz możemy nawet w domu podziać naturalne piękno przyrody.
Czasami jednak zdarza się, iż światło naturalne jest zbyt ostre oraz zbyt rażące, toteż potrzebujemy odpowiedniej osłony na okna, do takich osłon należą rolety, żaluzje, verticale oraz naturalne zasłony z materiału. Tu również ma znaczenie barwa osłon na nasze okna, bowiem od koloru i jego natężenia będziemy mięli inną dawkę naturalnego światła we wnętrzu. Jeżeli zdecydujemy się na delikatną firanę, bądź cienką zasłonę, ostre światło z zewnątrz zamieni się w miękkie światło napełniające całe wnętrze ciepłem i wyjątkowym urokiem. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na żaluzje bądź rolety, będziemy mogli całkowicie osłonić okna, zakrywając naturalne światło, gdy tego potrzebujemy. Dzięki nim możemy bowiem częściowo bądź całkowicie zaciemnić pokój, w którym zdecydujemy się na ich montaż. Również wygląd całego pokoju ma znaczenie na wpadające do wnętrza światło naturalne, bowiem jego jasność może zostać przyciemniona poprzez pomalowanie ścian na nieco ciemniejsze kolory, które pochłoną część promieni słonecznych. Jeżeli natomiast światło padające z zewnątrz jest słabsze, warto pomieszczenie rozjaśnić poprzez zawieszenie białej firany oraz pomalowanie ścian na jasne, wręcz białe bądź kremowe barwy.
Rozmieszczenie okien względem światła
Rodzaj oświetlenia naturalnego zależy w głównej mierze od strony świata, po której położone są okna naszego domu. Wiadomo bowiem, że okna od strony północnej dają słabe oświetlenie naturalne, okna wychodzące na zachód i wschód oświetlają wnętrza poziomymi promieniami wiosną oraz jesienią, natomiast okna skierowane na południowy zachód oraz południowy wschód dają najlepsze oświetlenie naturalne przez cały rok. Warto zatem mieć na uwadze kont i jakość wpadającego światła do wnętrza o różnych porach roku, aby do poszczególnych pomieszczeń móc dobrać odpowiednie firany, zasłony oraz żaluzje, jak również dopasować niezbędne oświetlenie sztuczne. Oczywiście najkorzystniej zaprojektowane wnętrza nie potrzebują światła sztucznego w ciągu dnia, jednak taka alternatywa jest rzadko wykonalna i możliwa w każdym pomieszczeniu naszego domu.
Jeżeli mowa o rozmieszczeniach okien po odpowiednich stronach świata, warto również wspomnieć o rozmieszczeniu okien w każdym pomieszczeniu z osobna, bowiem od tego w dużej mierze zależy ilość i jakość wpadającego światła naturalnego. Jeżeli bowiem jedyne okno w pomieszczeniu znajduje się w górnym kącie pokoju, to siłą rzeczy światło pada bardzo niekorzystnie na sufit oraz jedną ścianę, w tym przypadku jeżeli nie mamy wpływu na zmianę miejsca okna, należy sztucznie oświetlić pozostałe ściany oraz zastosować odpowiednie przyciemnienie okna, czyli zamontować żaluzje, zasłony bądź verticale.
Widzimy zatem jak ważne jest oświetlenie naturalne wszystkich wnętrz naszego domu. Jak duże znaczenie ma położenie okien w każdym pomieszczeniu oraz strona świata, na którą wychodzą poszczególne okna domu. Dlatego zanim rozpoczniemy profesjonalne projektowanie wnętrz, kolory i barwy ścian oraz rodzaje światła sztucznego, dokładnie przeanalizujmy zagadnienie światła naturalnego we wnętrzach i dopasujmy wszystkie prawa i naturalne,