Kiedy mówimy o oświetleniu we wnętrzu, należy powiedzieć, że rozróżniamy dwa rodzaje oświetlenia: ogólne oraz miejscowe, z których to pierwsze jest oczywiście podstawowe, zaś to drugie równie ważne i niezbędne. Oświetlenie podstawowe, zwane inaczej ogólnym bądź rozproszonym, instalujemy w każdym wnętrzu jako pierwsze (czasem ściany nie mają jeszcze tynku, a u sufitu wisi kabel z prowizoryczną żarówką. Światło to jest jednak tylko podstawą oświetlenia, uzupełnieniem bowiem jest odpowiednio zaprojektowane i umiejscowione oświetlenie punktowe.
[ad name=”gora”]
Oświetlenie ogólne pomieszczeń
Jak już wspomnieliśmy głównym oświetleniem w każdym wnętrzu jest oświetlenie ogólne, zwane również rozproszonym, które to w głównej mierze decyduje o ogólnym tonie oraz natężeniu światła w każdym pomieszczeniu. Oświetlenie to jest nam potrzebne, aby poruszać się po wszystkich pomieszczeniach bez konieczności wytężania i męczenia wzroku (dawniej, kiedy światło nie było jeszcze wynalezione, głównym oświetleniem bywały świece oraz lampy naftowe, które niestety nie dawały wyrazistego światła, jedynie zarys i słabą widoczność w pomieszczeniach). Na szczęście w dzisiejszych czasach nowości i techniki, nie tylko nie mamy problemu z zakupem oraz montażem odpowiedniej instalacji oświetleniowej, ale również mamy ogromny wybór wśród kształtów, rodzajów oraz stylów produkowanych lamp.
Mowa tu o lampach sufitowych, reflektorach, lampach halogenowych oraz różnego rodzaju kinkietach. Zaś odpowiedni wybór zależy od bardzo wielu czynników, dlatego najlepiej poradzić się profesjonalisty. Ważnym czynnikiem jest również możliwość regulacji naszego oświetlenia, czyli o regulacjach jasności, instalacji wielu włączników, oraz montażu lamp ruchomych, z możliwością zmiany kierunku oświetlenia danego pomieszczenia. Również w tym przypadku warto wykonanie całej instalacji elektrycznej zlecić zawodowcowi, albowiem w tym przypadku najbardziej liczy się bezpieczeństwo oraz odpowiednie rozwiązanie techniczne.
Miejscowe oświetlenie wnętrz
Jak już powiedzieliśmy na początku, rozróżniamy dwa rodzaje oświetlenia, a drugim z nich jest równie ważne oświetlenie miejscowe, które to musi posiadać odpowiednie natężenie światła, uzależnione od miejsca oraz funkcji jakie ma spełniać w danym pomieszczeniu. Oświetlenie miejscowe instaluje się przy miejscach pracy, kąciku do czytania, kąciku do wykonywania codziennych prac domowych, jak również w innych przypadkach uwarunkowanych osobistymi potrzebami mieszkańców. Zaś do najważniejszych czynników podczas projektowania oraz instalacji oświetlenia miejscowego jest umieszczenie źródła światła w taki sposób, aby podczas wykonywania określonej pracy nie przeszkadzały nam żadne cienie oraz aby wzrok nie był narażony na silne i rażące światło. Przy biurku światło umieszczamy względem stojącego krzesła, stanowiska pracy oraz prawo bądź leworęczności osoby pracującej.
W każdym przypadku oświetlenie powinno być dostosowane do wykonywanej pracy oraz osobistych preferencji osoby zajmującej dane stanowisko pracy, tudzież kącik do czytania i tym podobne. Za każdym razem jednak źródło światła powinno znajdować się nieco poniżej poziomu wzroku, inaczej żarówka będzie razić w oczy i utrudniać wykonywaną czynność. Nie powinno być ono ustawione zbyt nisko, dlatego najkorzystniejszym wyjściem z sytuacji jest zamontowanie lampy z regulacją wysokości, kąta położenia, oraz samego natężenia światła, szczególnie gdy z jednego miejsca pracy korzysta wiele osób o różnych potrzebach oświetleniowych.
Ogólne zasady oświetlania wnętrz
Istnieje również zasada oświetlenia pomieszczeń, która mówi o współgraniu oświetlenia ogólnego z oświetleniem miejscowym, albowiem nie powinniśmy stosować silnych kontrastów pomiędzy oświetleniem miejscowym, a oświetleniem ogólnym, aby nie męczyć wzroku, dlatego nawet jeżeli korzystamy z lampki przy biurku, która jest oświetleniem punktowym, powinna być również zapalona lampa sufitowa będąca oświetleniem ogólnym, a w tym konkretnym przypadku będąca dopełnieniem odpowiedniego oświetlenia miejsca pracy. Zasada zaś brzmi, iż światło ogólne powinno być przynajmniej w jednej trzeciej tak jasne, jak oświetlenie miejscowe danego blatu, stolika czy biurka.
Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt oświetlenia miejscowego oraz ogólnego we wnętrzach naszego domu, przeanalizujmy dokładnie wszystkie zasady poprawnego oświetlenia, aby było ono najkorzystniejsze dla wszystkich mieszkańców domu, aby było ono wykorzystywane w pełni i dostarczało nam komfortu oraz wygody podczas mieszkania, wypoczynku oraz wykonywania wszelkich czynności w domu.