Przedpokój pełni w naszym mieszkaniu rolę pomieszczenia użytkowego, ale również reprezentatywnego. To, co widzimy po otworzeniu każdych drzwi wejściowych to właśnie wnętrze przedpokoju. Pierwsze wrażenie kształtuje w naszych głowach pogląd i opinie na temat tego co widzimy. Jeśli ktoś po przekroczeniu progu mieszkania od razu ujrzy nieład i bałagan znajdujący się w przedpokoju, to raczej nie pomyśli o właścicielach mieszkania zbyt dobrze. Nawet jeśli poza przedpokojem panuje idealny porządek, to liczy się wspomniane pierwsze wrażenie. Jak zatem poradzić sobie z uporządkowaniem sterty wierzchnich okryć, kilku par butów, parasoli i innych niezbędnych przedmiotów, które powinny znaleźć się w przedpokoju?
1. Czysta podłoga
Jednym z głównych problemów związanych z utrzymaniem porządku w przedpokoju jest czysta podłoga. Szczególnie trudne jest to zimą i jesienią. O ile dorośli pamiętają, aby buty ściągnąć tuż po wejściu do domu, o tyle dzieci często po przekroczeniu progu domu pędzą od razu do swojego pokoju i nie zauważają, że zostawiają za sobą wodę, błoto i piasek. Dlatego podłoga w przedpokoju powinna być pokryta materiałem, który łatwo się zmywa, zamiata, odkurza i czyści. Wyobraźmy sobie przedpokój wyłożony nowym, pięknym i jasnym dywanem. Prezentuje się bardzo elegancko, ale tylko do momentu wejścia do domu pierwszego domownika, który na przykład w deszczowy dzień wracał do domu po nieutwardzonej drodze. Tym sposobem nasz dywan przestaje być biały i jedynym dla niego ratunkiem jest czyszczenie chemiczne, a przecież nie będziemy codziennie oddawać dywanu do czyszczenia. W przedpokoju najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, wykładziny PCV, czy linoleum. Wszystkie te powierzchnie są łatwe do utrzymania w czystości – wystarczy je tylko zmyć mopem.
2. Miejsce na kurtki
Powiedzmy, że w domu mieszka czteroosobowa rodzina. Każdy z domowników używa przeciętnie dwóch kurtek i kilku bluz na zmianę. Jak uporządkować taką ilość ubrań, których miejsce najczęściej jest właśnie w przedpokoju? Obowiązkowym wyposażeniem każdego holu jest montaż wieszaka na ubrania. Jeśli nasz przedpokój jest wąski, wystarczy jeśli będzie to przywieszona na ścianie listwa z kilkoma haczykami. Natomiast jeżeli posiadamy szeroki hol, to dobrym rozwiązaniem jest ukrycie wieszaka. Może się on znajdować w szafie wolnostojącej, zabudowie, czy też może być przesłonięty po bokach ściankami gipsowo – kartonowymi. Oprócz haczyków czy wieszaków warto zastanowić się nad zamontowaniem, na przykład nad wieszakiem, dodatkowej półki na takie drobiazgi jak rękawiczki, czapki, czy też torebki.
3. Parasole na swoim miejscu
Długie i byle gdzie położone parasole nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to jeszcze mogą być przyczyną potknięć. Bardzo oryginalne i pomysłowe są stojaki na parasole. Ten element wyposażenia przedpokoju pełni rolę użytkową, ale również rolę dekoracyjną. Niezwykle eleganckie parasolniki mogą być na przykład wykonane z metalu i wikliny. Nie zajmują dużo miejsca, można je postawić obok wieszaka na ubrania, w kącie przedpokoju czy innym, dogodnym do tego celu miejscu.
4. Parami marsz!
Obuwie to kolejny “element wystroju” przedpokoju. Trzymanie butów na podłodze tuż przy drzwiach nie jest zbyt eleganckie. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań tego problemu. Specjalnie zaprojektowane szafki na buty umożliwiają ich przechowywanie. Ich wymiary – są bardzo wąskie – pozwalają na wstawienie szafki nawet w wąskich i małych przedpokojach. Inne rozwiązania to otwarte, metalowe lub drewniane regały, czy też wymyślne stojaki.
Czysty i uporządkowany przedpokój, który jest wizytówką naszego mieszkania, nie tylko zachwyci naszych gości, ale sprawi również, że i nam samym będzie się z niego miło i przyjemnie korzystało.