Mogłoby się wydawać, że problem dotyczący miejsca przechowywania ręczników w łazience jest banalny. Ale jeśli zastanowimy się nad tym głębiej, to nagle wielu z nas zda sobie sprawę, że tak naprawdę, to faktycznie nie mamy za bardzo pomysłu na to, co zrobić z ręcznikami, które używane są przez domowników. Gdy jesteśmy w posiadaniu dużej i przestronnej łazienki to sprawa wydaje się być prosta, ale gdy mieszkamy w bloku i nasza łazienka jest mała, a w dodatku korzysta z niej czterech, czy nawet więcej lokatorów to znalezienie złotego środka umożliwiającego przechowywanie ręczników łazienkowych może okazać się niezwykle trudne. Nie możemy przecież mokrego ręcznika po kąpieli ot tak po prostu złożyć i położyć na półkę, ręcznik musi porządnie wyschnąć. Kiepskim rozwiązaniem są również haczyki, na których jeden ręcznik wisi tuż obok drugiego i nie ma możliwości ich dokładnego wysuszenia. Jakie zatem rozwiązania proponują nam producenci akcesoriów łazienkowych? [ad name=”gora”]
Przy suficie
Najstarszym sposobem na suszenie ręczników jest rozwieszenie na haczykach sznurków nad wanną. Jest to prosta i tania metoda, ale niestety niezbyt elegancka i modna, a poniekąd również niewygodna. Sznurki nie mogą być tuż przy suficie, bo niższa osoba nie dosięgnie do nich, a z kolei ręczniki dyndające na zbyt nisko zawieszonej żyłce czy sznurku będą przeszkadzać podczas użytkowania wanny. Jeśli jednak jedynym dogodnym miejscem na ręczniki w łazience jest właśnie przestrzeń przysufitowa to o wiele lepszym od tradycyjnego sznurka rozwiązaniem będzie zakup gotowej suszarki sufitowej. Suszarki sufitowe posiadają zazwyczaj około 5 prętów o długości od 1 do 2 metrów. Przykręcane są do sufitu, a wysokość prętów jest regulowana za pomocą linek. Tak więc, gdy chcemy ręcznik powiesić to możemy obniżyć pręt na odpowiednią wysokość i następnie podciągnąć go pod sam sufit. Wadą tego rozwiązania może być dla niektórych długi zwój linek niezbędnych do regulacji, który trzeba przymocować do ściany bocznej.
Suszarki i wieszaki ścienne
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie suszarek lub wieszaków montowanych na ścianie. Ten sposób może być wykorzystany w nieco większych łazienkach, czy też przy mniejszej liczbie domowników. Ciekawą propozycją są tak zwane suszarki teleskopowe. Przy ścianie montowany jest uchwyt suszarki, w którym schowane są pręty lub linki. Specjalny mechanizm pozwala na wyciągnięcie tylu prętów lub takiej długości linek jakiej aktualnie potrzebujemy. Niewiele miejsca zajmuje również wieszak ścienny, który posiada zazwyczaj od jednego do czterech ramion. Ramiona wykonane są zazwyczaj z aluminium lub stali, każde z ramion można przesuwać poziomo o kąt 180 stopni. Eleganckim dodatkiem do łazienki może się okazać stalowa drabinka wyprofilowana w kształcie łuku i zakończona u góry wąską półeczką .
A gdy nie brakuje nam wolnej przestrzeni…
..to możemy zaszaleć i wybrać jedną z wielu praktycznych i wielofunkcyjnych suszarek stojących. Taka suszarka może jednocześnie nam służyć do powieszenia prania. Niekoniecznie musi stać w łazience, jeśli posiadamy pomieszczenie gospodarcze możemy w nim trzymać suszarkę i tam suszyć ręczniki. Tradycyjna suszarka stojąca składana się z trzech części: środkowej i dwóch bocznych ramion, po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca, można ją postawić nawet za drzwiami czy zawiesić na haczykach zamontowanych na ścianie. Praktyczne suszarki wielopoziomowe zajmują nieco mniej miejsca, niż te tradycyjne, a ich całkowita powierzchnia suszenia jest często dużo większa. Mogą być wyposażone w dodatkowe kółka co znacznie ułatwia ich przesuwanie. Nowoczesne suszarki stojące posiadają regulację szerokości czy też możliwość złożenia nieużywanych ramion. Ręczniki wcale nie muszą suszyć się na krzesłach czy drzwiach, co jest niezbyt eleganckie. Dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom nawet w małej łazience można wygospodarować miejsce na ręczniki. Elegancki styl i forma obecnie produkowanych wieszaków ręcznikowych sprawia, że ich funkcja nie ogranicza się jedynie do suszenia ręczników, ale czyni z nich również elementy dekoracyjne naszej łazienki.