Czy kawałek kołka lub metalu przytwierdzonego do sufitu czy ściany jest, aż tak ważny, że trzeba się o nim rozpisywać? Karnisz – niby taki detal, drobnostka, a jednak jego wybór wcale nie jest prosty i oczywisty. Spróbujmy pójść do sklepu i powiedzieć: “poproszę karnisz”. I w tym momencie zaczyna się cała historia związana z kupnem karnisza, bo zostaniemy zasypani przez sprzedawcę najpierw lawiną pytań, a później dziesiątkami porad.
[ad name=”gora”]
Karnisze – kilka cennych informacji wstępnych
Zanim przystąpimy do wyboru karnisza musimy wiedzieć kilka podstawowych rzeczy o nim. Najpierw musimy określić, w jaki sposób chcemy zamontować nasz karnisz. Istnieją cztery podstawowe sposoby jego montażu. Karnisz możemy przykręcić do sufitu, przymocować do ściany okiennej lub do dwóch ścian bocznych, albo zamontować bezpośrednio na ramie okiennej. Karnisze sufitowe to najczęściej listwy szynowe, rzadziej do sufitu przykręca się karnisze drążkowe czy linkowe. Te z reguły przytwierdzamy do ściany okiennej lub do ścian bocznych za pomocą wsporników pojedynczych lub podwójnych, w zależności od tego ile drążków lub linek będzie nam potrzebnych. Karnisze montowane na ramie okiennej to tak zwane zazdrostki, zazwyczaj używane w kuchni. Montaż tego typu karnisza możliwy jest za pomocą haczyków samoprzylepnych lub wkręcanych. Przed zakupem należy również określić długość karnisza. Długość oferowanych karniszy drążkowych jest różna, ale z góry ustalona, natomiast listwę szynową czy karnisz linkowy możemy przyciąć w sklepie lub w domu na dowolną długość. Przed montażem karnisza i określeniem jego odległości od ściany okiennej nie zapomnijmy uwzględnić szerokości parapetu oraz kaloryfera.
Karnisze drążkowe
Jeżeli chcemy, aby nasz karnisz pełnił nie tylko rolę użytkową, ale również brał czynny udział w dekoracji pomieszczenia, to karnisz typu drążkowego na pewno spełni nasze oczekiwania. Tego rodzaju karnisz może posiadać jeden lub dwa drążki, najczęściej metalowe lub drewniane. Karnisze metalowe cechują się niezwykłą elegancją, nowoczesnością i oryginalnością, głównie dzięki różnorodnym i wymyślnym elementom wykończeniowym. Karnisze drewniane z kolei świetnie podkreślą klasyczny charakter wystroju mieszkania.
Szyny sufitowe
Karnisze sufitowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Są bardzo subtelne, dzięki temu to nie karnisz jest tutaj postacią pierwszoplanową, ale to co jest do niego przymocowane, czyli firanka i zasłony. Lejąca się od samego sufitu, aż po podłogę firanka zwiększa optycznie przestrzeń pomieszczenia. Jeśli planujemy ozdobić nasze okno ciężką kotarą, to szyny sufitowe są w tym przypadku niezastąpione, gdyż karnisze drążkowe czy linkowe przymocowane do ścian mogłyby nie utrzymać ciężaru zasłon. Elementy szyn sufitowych to nie tylko proste listwy, ale również efektowne łuki wykończeniowe. Eleganckim wykończeniem karnisza będzie przysłonięcie szyny oraz żabek wąską listwą dekoracyjną. Karnisze szynowe mogą być wykonane z plastiku lub metalu.
Karnisze linkowe
Lekki i delikatny nastrój zapewni stosunkowo nowy typ karniszy – karnisz linkowy. Pamiętajmy jednak, że tego typu karnisze służą jedynie do przytrzymywani zwiewnych firanek. Bardzo ważne są porządne umocowania takiego karnisza, które sprawią, że linka będzie dobrze napięta.
Wbrew pozorom karnisz wcale nie należy do niewidzialnych elementów wyposażenia. Odpowiedni karnisz podkreśli charakter wnętrza, a ten źle dobrany może wprowadzić sporo zamieszania w naszym gustownie urządzonym pomieszczeniu. Nie lekceważmy zatem jego wyboru i dokładnie go przemyślmy, gdyż karnisz służy nie tylko do podtrzymywania firanki i zasłon, ale również spełnia funkcje dekoracyjną.