Szuflady to rozwiązanie znane i stosowane we wszystkich rodzajach mebli. Przez setki lat występowało w prostej formie skrzynki podpartej na listewkach nie wykazując zbyt dobrych właściwości fizycznych, kultury pracy, czy udźwigu. Jednak postęp jaki nastąpił w ich konstrukcji w ciągu ostatnich lat całkowicie odmienił oblicze i funkcjonalność szuflad, wydatnie poprawiając kluczowe cechy i otwierając tym samym szereg nowych możliwości oraz zastosowań. Dzisiaj postaramy się przybliżyć ofertę dostępnych na rynku rodzajów szuflad szczególnie pod kątem praktycznych zastosowań. Jakie więc spotykamy rodzaje szuflad kuchennych?
[ad name=”gora”]
Na wstępie trzeba wspomnieć, że spory potencjał tego rozwiązania jest często nie do końca wykorzystywany. Wielu osobom będą się kojarzyć z pojedynczą szafką z reguły o szerokości nie przekraczającej 50 cm z przeznaczeniem na sztućce ewentualnie jakieś drobne urządzenia, przyprawy, lub ewentualnie rzędem pojedynczych szuflad pod blatem. Jednak po tym jak w ostatnich latach opracowano specjalne systemy prowadnic, pozwalające na pełen wysuw oraz wytrzymujące obciążenia nawet do 70 kg, równocześnie zapewniając wysoką kulturę pracy, jest to trwonienie możliwości jaki oferują. W praktyce gama zastosowań szuflad w meblach kuchennych jest o wiele większa i warto mieć tego świadomość.
Zalety szuflad w kuchni.
Przede wszystkim ergonomia. Wszyscy którzy spędzają sporo czasu w kuchni wiedzą jak ciężko jest zorganizować przestrzeń w głębokich szafkach kuchennych tak aby nie było problemu z dostaniem się do przedmiotów zmagazynowanych w tylnej ich części. W praktyce wiąże się to z „nurkowaniem” po garnki czy półmiski, które znajdują się gdzieś w głębi naszej szafki, i opròrznianiem zawartości znajdującej się w przedniej części szafki. Syzyfowa praca.
Problem ten można rozwiązać zastępując zwykłą szafkę odpowiednikiem podzielonym na dwie głębokie szuflady. Dzięki temu zabiegowi automatycznie po wysunięciu każdej z szuflad uzyskujemy pełen dostęp do jej zawartości, bez potrzeby wyjmowania wszystkich garnków aby dostać się do tego, który znajduje się gdzieś w głębi.
Kolejną istotną zaletą jest możliwość odpowiedniej organizacji szuflad za pomocą akcesoriów jakie są dostarczane przez wiodących producentów jak Hettich, Blum , Rejs, czy też naszego rodzimych producentów takich jak Akces . Firmy te opracowały kilka naprawdę ciekawych patentów pozwalających na funkcjonalne wykorzystanie np. przestrzeni pod zlewozmywakiem czy w szafkach narożnych.
Ciekawe rozwiązania z wykorzystaniem szuflad
Szuflady to rozwiązanie stosowane w rożnych częściach mebli, które charakteryzują się małą funkcjonalnością, zwykle z powodu utrudnionego dostępu do wnętrza szafek lub niewygodnej lokalizacji. Właściwe zastosowanie zarówno szuflad jak i dostępnych akcesoriów może odmienić diametralnie wygodę użytkowania naszej kuchni. Poniżej znajduje się kilka przykładów jak efektywnie wykorzystać szuflady w kuchni.
- Aby zwiększyć funkcjonalność szafki pod zabudowę kuchenki stosuje się niską szufladę bezpośrednio pod piekarnikiem. Stosunkowo płytka szuflada jaka powstaje w ten sposób doskonale nadaje się do przechowywania różnego rodzaju płaskich naczyń lub przyrządów do obsługi piekarnika.
- Posiadacze niewielkich kuchni, lub gospodarstwa wieloosobowe z pewnością cierpiące na brak przestrzeni a co za tym idzie niewystarczającą pojemność szafek, mogą pokusić się do skonstruowanie szafek w których przestrzeń cokołowa będzie czołem szuflady. Rozwiązanie to w ogólnym rozrachunku może znacząco powiększyć możliwości składowe mebli kuchennych.
- Szuflady mogą być także opcją na zagospodarowanie szafki narożnej. W tym przypadku tracimy
nieco na pojemności szafki jednak zyskujemy na ergonomii. Szafka narożna z szufladami pozwala na łatwy dostęp do jej zawartości oraz znacząco ułatwia organizację jej zawartości. Jednak jak wcześniej wspomniałem jest to rozwiązanie przeznaczone dla posiadaczy większych kuchni. - Istnieje także możliwość zastosowania szuflad skonstruowanych z myślą o szafce pod zlewozmywak, jest to kolejne atrakcyjne rozwiązanie dla posiadaczy małych kuchni pozwalające do maksimum wykorzystać zwykle marnowaną przestrzeń w szafkach kuchennych
Rodzaj szuflad w meblach kuchennych.
- prowadnice listwowe – najstarsza i najtańsza wersja prowadzenia szuflady, obecnie stosowany jedynie w meblach stylizowanych na klasyczne, w których szuflady nie nie mają takich obciążeń jak w kuchni.
- prowadnice rolkowe montowane do skrzyni – jest to obecnie standardowo stosowane rozwiązanie w meblach z niższej półki cenowej. Konstrukcja takich szuflad nadal opiera się na skrzynce wykonanej zwykle z płyty wiórowej, do której przytwierdza się wąskie prowadnice rolkowe. Zapewniają one stosunkowo dobrą kulturę pracy przy atrakcyjnej cenie.
- prowadnice rolkowe pełne (metabox) – jest to poprawiona wersja prowadnicy rolkowej. Różnica pomiędzy tymi systemami polega na tym, że wersja metabox to metalowa prowadnica dostępna w rożnych długościach i wysokościach, sama w sobie będąca równocześnie bokiem skrzynki. W efekcie końcowym, szuflady w takiej wersji cechuje lepsza trwałość oraz dodatkowe centymetry sześcienne pojemności. Kultura pracy pozostaje podobna, aczkolwiek może się nieco różnic w zależności od producenta. Szuflady zbudowane na bazie prowadnic metabox będą nieco droższe niż na prowadnicach rolkowych.
- prowadnice samo-domykające typu (Tandembox/InnoTech) – jest to najbardziej zaawansowana technologicznie grupa prowadnic oferowana głownie przez większych producentów ja Blum pod nazwą Tandembox oraz Hettich pod nazwą InnoTech. Charakteryzujące się wyjątkowo dobrą kulturą pracy, ładownością od 30 do 70 kg oraz trwałością. Szuflady te posiadają efektownie prezentujący się mechanizm który samoczynnie je domyka, równocześnie wyhamowując w ostatniej fazie ruchu. Do ich wad zaliczyć niestety trzeba cenę, która przy zastosowaniu większej ilości szuflad może znacząco wpłynąć na koszt wykonania mebli.
Prezentacja możliwości szuflady typu Tandembox
Zalety stosowania szuflad w meblach kuchennych
- Poprawa komfortu użytkowania mebli.
- Usprawnienie dostępu do przechowywanych produktów.
- Możliwość lepszego wykorzystania przestrzeni trudno dostępnych, takich jak wnętrze szafki pod zlewozmywakiem lub przestrzeń pod szafkami (szuflady w cokołach)
- Zastosowanie szuflad pozwala na osiągnięcie rożnych ciekawych efektów aranżacyjnych (np szuflada z przeszklonym czołem), urozmaicając jednolite bryły dolnych szafek
Wady stosowania szuflad w meblach kuchennych
Jak to w życiu bywa nie ma rozwiań bez wad , więc i w możliwości wykorzystania szuflad znajdą się aspekty na niekorzyść, nie ma ich zbyt wiele ale trzeba wspomnieć o tym że:
- Szuflady pochłaniają pewną część przestrzeni w szafkach, dlatego trzeba mieć to na uwadze podczas wyliczania potrzeb jakie mamy w stosunku do możliwości pojemnościowych mebli.
- Pomimo sporych możliwości mają swoje ograniczenia jeśli chodzi o przechowywanie elementów o większych gabarytach.
- W zależności od zastosowanych prowadnic mogą mieć istotny wpływ na ostateczną cenę mebli
Nie ulega wątpliwości, że szuflada od zawsze była integralną częścią mebli kuchennych. Jednak postęp techniczny, a co za tym idzie poprawa funkcjonalności sprawiły, że jeśli tylko budżet na to pozwala może z powodzeniem stać się jednym z głównych motywów zabudowy, z korzyścią dla funkcjonalności i wygody pracy w przyszłej kuchni.