Sypialnia jako kolejna część naszego domu, to oczywiście zakątek prywatności oraz wyciszenia, miejsce gdzie domownicy oprócz spędzania nocnego wypoczynku, mogą również przebywać i wypoczywać za dnia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaaranżowanie wnętrza sypialni. Powinno być uwarunkowane zarówno prywatnością, nastrojem do odpoczynku oraz innymi czynnikami. Związanymi z nocnym spaniem oraz dziennym spędzaniem czasu w sypialni.
[ad name=”gora”]
Jak zaprojektować sypialnie
W zależności od wielkości pomieszczenia przeznaczonego na sypialnie, możemy stworzyć w nim maleńką i skromną sypialnię, bądź ogromny pokój sypialniany połączony z garderobą oraz łazienką. W każdym przypadku zaś najważniejszym meblem sypialni jest oczywiście łóżko, dlatego powinniśmy pamiętać o pierwszoplanowym znaczeniu tego mebla. Żadna szafa, ani komoda nie może przysłaniać i być w centrum uwagi tego pomieszczenia, bowiem nie stanie się ono miejscem odpoczynku, a miejscem przebierania, czyli garderobą, przez co będziemy się we własnej sypialni czuli źle i nieswojo. Podczas wyboru odpowiedniego łoża przede wszystkim zwróćmy uwagę na materac, jego odpowiednią twardość oraz wygodę, dopiero w drugiej kolejności powinniśmy rozpatrywać aspekt dekoracyjny całego łóżka. Możemy również materac zakupić samodzielnie, a stelaż łóżka zamówić u stolarza bądź kowala, w zależności od tego z jakiego materiału chcemy mieć łóżko sypialniane. Możemy wszystkie meble do sypialni zamówić u jednego rzemieślnika, dzięki czemu nadamy wnętrzu jednolity styl oraz będziemy posiadaczami niepowtarzalnych i oryginalnych mebli sypialnianych.
Podczas planowania urządzenia oraz wystroju naszej sypialni, warto nakreślić sobie plan na kartce papieru, dzięki czemu będziemy mieli zupełnie inne spojrzenie na zaaranżowaną całość pomieszczenia, a meble w sypialni zostaną odpowiednio usytuowane. Plan zawsze pozwala na stworzenie harmonii, spójnej całości, gdzie każdy mebel będzie miał swoją odpowiednią wielkość oraz wyszukane i dopasowane miejsce. Dzięki takim czynnościom w sypialni nie będziemy mięli za dużego, bądź za małego łóżka, ani też nie wypełnimy całości wnętrza szafami i komodami na ubrania. Zanim jednak przystąpimy do ustawiania mebli właściwych, należy zająć się wygładzeniem wszelkich nierówności na ścianach oraz pokryciem ich odpowiednią farbą bądź innym materiałem dekoracyjnym, aby całość wnętrza nabrała ciepła, przytulności oraz odpowiedniego uroku. Zamiast ogromnej szafy możemy na przykład zamontować na jednej ze ścian same półki, które przesłonimy dekoracyjną tkaniną. Jeżeli zaś jesteśmy posiadaczami specjalnego pomieszczenia na garderobę, w sypialni możemy tylko ustawić łóżko, szafeczki nocne oraz komodę i toaletkę dekoracyjną.
Garderoba w sypialni
Nie każdy jednak dysponuje oddzielnym pomieszczeniem na garderobę, dzięki któremu możemy całą sypialnię zaaranżować na wyjątkowo przytulny i sypialniany nastrój, gdzie faktycznie centrum całej uwagi będzie wielkie łoże sypialniane. Jeżeli jednak posiadamy wyjątkowo duży dom, możemy w sypialni zamiast tradycyjnej szafy ubraniowej, wydzielić kącik na umywalkę z lustrem, gdzie obok ustawimy toaletkę wraz z krzesłem bądź pufą. Możemy również jedno duże pomieszczenie przeznaczyć na sypialnię właściwą, a dopiero wewnątrz uczynić podziały na część sypialnianą oraz część garderobianą, stosując w tym celu parawany bądź drzwi na suwakach, bądź ozdobne kotary tkaninowe.
Sypialniany cichy kąt
W wyjątkowo dużym pomieszczeniu sypialnianym możemy również wydzielić kącik ze stolikiem, gdzie na przykład będziemy spożywać poranną kawę, czytać gazetę, bądź ulubioną książkę oraz gdzie będziemy pić herbatę z miodem przed snem, czy też wykonywać zajęcia typowo damskie jak haftowanie, robienie na drutach i tym podobne. W urządzaniu całego wnętrza sypialni nie możemy zapomnieć o wolnej przestrzeni do swobodnego poruszania się, aby pomiędzy łóżkiem a innymi ustawionymi meblami było przynajmniej pół metra szerokości na przejście, abyśmy nie musieli przechodzić do drugiej części pokoju przez łóżko. Czasem lepiej zrezygnować z jakiegoś mebla, niżeli czuć się w sypialni jak w graciarni i zlepku różnych przedmiotów. Zastawione pomieszczenie meblami może nam dawać odczucie przytłoczenia i zagracenia, zamiast właściwego odczucia komfortu i wypoczynku. Ważne jest, aby wszystkie drzwi oraz szuflady otwierały się swobodnie, a dodatkowo abyśmy mięli miejsce na wyjęcie potrzebnych nam ubrań z mebli bieliźniarskich.
Gdzie umieścić łóżko
Dobrym usytuowaniem łóżka sypialnianego jest pobliże okna, bowiem codziennie rano budzi nas naturalne słońce (oczywiście z możliwością przysłonięcia przez zasłony bądź rolety), jak również możemy w dzień czytać w łóżku korzystając przy tym ze światła naturalnego. Jeżeli mowa o świetle, warto tutaj wspomnieć, że w sypialni również powinno znajdować się odpowiednie oświetlenie naturalne oraz sztuczne, zaś wyłączniki oraz gniazdka powinny znajdować się blisko łóżka, abyśmy nie musieli wędrować po omacku po sypialni. Jeżeli decydujemy się na kącik czytelniczy, pamiętajmy aby dodatkowo go odpowiednio oświetlić, czyli ustawić w tym miejscu jakąś dużą lampę ze światłem padającym centralnie na stolik, również z możliwością przemieszczenia na fotel. Czyli oświetlenie sypialni to naturalne światło wpadające z okna, oświetlenie ogólne przymocowane do sufitu, oraz oświetlenie miejscowe nad wezgłowiem łóżka, które powinno być tak dopasowane, aby nie raziło nadmiernie w oczy oraz aby nie rzucało zbędnych cieni. Warto również pamiętać o dodatkowym oświetleniu szaf, aby poszukiwania ubrań były proste i wygodne.